Ar tiesa, kad plaukų kaukės „atgaivina“ folikulus?

Ar tiesa, kad plaukų kaukės „atgaivina“ folikulus?

Pastaruoju metu plaukų kaukės sulaukė nemažai dėmesio ir populiarumo tarp žmonių, siekiančių sveikesnių bei stipresnių plaukų. Neretai reklamos ar socialinių tinklų įrašai žada, kad viena ar kita natūrali ar specializuota kaukė „atgaivins” plaukų folikulus bei paskatins plaukų augimą. Tačiau ar tikrai plaukų kaukės turi realų poveikį folikulams, ar tai tik gražiai skambantis mitas? Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime, kaip veikia plaukų kaukės, kas iš tiesų lemia plaukų augimą ir ar galima atgaivinti folikulus išoriškai prižiūrint plaukus.

Plauko anatomija ir folikulų vaidmuo

Kas yra plaukų folikulas?

Plaukų folikulas yra po oda esanti struktūra, iš kurios auga plaukas. Tai gyvas organizmo audinys, o plauko stiebas, kurį matome virš odos, iš esmės yra negyva keratino masė. Folikuluose vyksta plaukų ciklo fazės: aktyvaus augimo (anageno), ramybės (telogeno) ir iškritimo (katageno). Normalus folikulų funkcionavimas užtikrina plaukų atsinaujinimą bei tankumą.

Ką reiškia „atgaivinti“ folikulą?

Dažnai sakoma, jog „atgaivinus“ folikulą skatinamas naujas plaukų augimas ar pristabdomas plikimas. Iš medicininės pusės, „atgaivinti“ reiškia paskatinti neveikiantį ar silpną folikulą grįžti į augimo fazę. Tačiau folikulas gali būti tiesiog ištuštėjęs, pvz., telogeno fazėje, arba visam laikui neveiklus (miniaturizuotas, randinis plikimas). Tik nuo folikulo būklės priklauso, kiek realiai galima jį „atgaivinti“.

Plaukų kaukių poveikis: moksliniai faktai

Kaip veikia plaukų kaukės?

Plaukų kaukės – tai priemonės, dažniausiai tepamos ant plaukų stiebų ir galvos odos, kurių pagrindinis tikslas yra maitinti, drėkinti ar stiprinti plauko stiebą, apsaugoti nuo lūžinėjimo. Aktyvūs ingredientai, tokie kaip baltymai, aliejai, augaliniai ekstraktai, vitaminai, papildo plauką naudingomis medžiagomis, tačiau dažniausiai jų veikimas apsiriboja išoriniu plauko sluoksniu – kutikula.

Ar kaukės pasiekia folikulus?

Plaukų folikulai yra giliai galvos odoje, juos apsaugo keletas odos sluoksnių. Dauguma ingredientų (ypač didelės molekulinės masės baltymai ar aliejai) į tokius gilius sluoksnius įsiskverbti negali. Štai kodėl išoriškai naudojamos kaukės veikia daugiausia plauko stiebą, tačiau turi labai ribotą arba jokio tiesioginio poveikio folikulams. Dermatologiniai tyrimai parodė, kad net intensyvios plaukų procedūros, dažais palaikomą laiką odoje ar specialias kaukes, veikiausi pagerina galvos odos mikroaplinką, bet neišplečia folikulų aktyvumo.

Ką sako mokslas apie kaukes ir augimą?

Lietuvių ir tarptautinė literatūra leidžia teigti, kad šiuo metu nėra pakankamai klinikinių įrodymų, jog išoriškai tepamos plaukų kaukės gali žymiai veikti folikulo gyvybingumą ar normos ribose stabtelėjusį plaukų augimą. Kaukės gali sudrėkinti odą, sumažinti uždegimą, pagerinti odos būklę, jei joje yra raminančių ar antiseptinių medžiagų, tačiau tikėtis apčiuopiamo folikulų „atgaivinimo“ neverta.

Mitai apie plaukų kaukes ir plaukų augimą

  • Mitass: Kaukės gali „prikelti“ neveikiančius folikulus.
    Faktas: Dauguma neveikiančių folikulų būna visam laikui pažeisti, o jų funkcijos atstatyti negalima nei kaukėmis, nei kitomis priemonėmis.
  • Mitass: Kaukės skatina naujų plaukų augimą net ir pažengusio plikimo atveju.
    Faktas: Esant randiniam plikimui ar procesams, sukeliantiems folikulų mirtį, jokie išoriniai produktai neturi realaus regeneracinio poveikio.
  • Mitass: Galvos odos masažas su kaukėmis visada pagerina kraujotaką ir pažadina folikulus.
    Faktas: Nors masažas gali šiek tiek pagerinti kraujotaką, vien to dažnai nepakanka, kad folikulai sugrįžtų į aktyvų augimą. Masažas labiau pagerina odos būklę ar padeda įsigerti veikliosioms medžiagoms, bet stebuklingų rezultatų nekuria.

Kas iš tikrųjų pagerina folikulų būklę?

Mokslu pagrįsti sprendimai

Pagrindinės priemonės, kurios būtent veikia plaukų folikulus remiantis mokslu, yra receptiniai arba gydytojų rekomenduojami vaistai. Plačiausiai naudojami – minoksidilas, finasteridas ar kiti gydomieji preparatai, kai kuriuos jų rekomenduojama vartoti sistemingai. Taip pat reikšmės turi subalansuota mityba – ypač baltymai, vitaminai (B grupės, A, E, D, biotinas, cinkas, geležis), hormonų balansas, streso mažinimas, galvos odos sveikata. Sunkesniais atvejais taikomos ir pažangios gydymo procedūros – mezoterapija, PRP (trombocitais praturtintos plazmos) injekcijos, transplantacijos.

Galvos odos priežiūra – svarbi, bet riboto poveikio

Tinkama galvos odos higiena paskatina bendrą odos sveikatą, užkerta kelią uždegimams ar pleiskanoms. Švelnios, galvos odai pritaikytos kaukės ar serumai gali apsaugoti nuo išsausėjimo, palengvinti niežulį, sudrėkinti ar sureguliuoti riebalų išsiskyrimą. Tai netiesiogiai sudaro palankesnes sąlygas folikulams, tačiau pačių folikulų aktyvumo kaukės nepakeičia.

Naudingi patarimai plaukų priežiūrai

  • Rinkitės kaukes pagal savo plaukų tipą ir galvos odos būklę.
  • Netepkite sunkių, riebių kaukių ant galvos odos, jei ji linkusi riebaluotis ar atsiranda pleiskanų.
  • Jei patiriate itin stiprų slinkimą, pastebite plikimo židinius – kreipkitės į dermatologą.
  • Užtikrinkite visavertę mitybą: svarbūs baltymai, biotinas, geležis, cinkas.
  • Saugokite plaukus nuo intensyvaus karščio, cheminių pažeidimų, mechaninio tempimo.
  • Reguliariai rūpinkitės galvos oda – plaukite tinkamais šampūnais, naudokite švelnias priemones.

Apibendrinimas

Nors plaukų kaukės puikiai drėkina, glotnina bei atkuria plaukų stiebą, jų gebėjimas tiesiogiai „atgaivinti“ plaukų folikulus išlieka ribotas ir nėra pagrįstas moksliniais įrodymais. Efektyvi folikulų būklė priklauso ne tik nuo išorinių priemonių, bet ir nuo viso organizmo sveikatos, hormonų pusiausvyros, mitybos ir kitų veiksnių. Plaukų kaukes verta įtraukti į kasdienę plaukų priežiūrą dėl jų naudos pačiam plaukui ir galvos odai, tačiau lūkesčius dėl folikulų „atgaivinimo“ reikėtų vertinti objektyviai. Norint realių rezultatų plaukų augimo skatinime – reikalinga individuali gydytojo konsultacija ir sistemingas požiūris į plaukų sveikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *