Benzokaino gelis (burnai): vartojimas ir pašaliniai poveikiai

Benzokaino gelis (burnai): vartojimas ir pašaliniai poveikiai

Benzokaino gelis burnai – tai vietinio poveikio anestetikas, dažnai naudojamas siekiant numalšinti burnos ar gerklės skausmą, dantenų uždegimą, aftines opas, dantų skausmą, išdygstančių dantų ar protezų sukeltą diskomfortą. Šis gelis populiarus, nes veikia greitai, yra lengvai prieinamas be recepto ir gali padėti laikinai pagerinti gyvenimo kokybę žmonėms, susiduriantiems su nemaloniais burnos gleivinės simptomais. Tačiau benzokainas nėra visiškai saugus visiems, todėl svarbu žinoti ne tik apie jo tinkamą vartojimą, bet ir apie galimus pašalinius poveikius bei situacijas, kada šio preparato reikėtų vengti ar vartoti itin atsakingai.

Kas yra benzokaino gelis burnai?

Benzokainas – tai vietinio poveikio anestetikas, kuris sumažina nervinių galūnėlių jautrumą, trumpam numalšindamas skausmą ar dirginimą. Burnai skirtas benzokaino gelis dažniausiai parduodamas vaistinėse be recepto, įvairių gamintojų pavadinimais. Preparato stiprumas gali svyruoti nuo 5% iki 20% benzokaino koncentracijos. Nors dažniausiai gelis naudojamas burnos gleivinės, liežuvio, dantenų ar gerklės sričių nuskausminimui, kai kurie produktai siūlomi ir vyresniems vaikams ar suaugusiems, kenčiantiems nuo dantų diegimo skausmo, pūslelinės ir panašių negalavimų.

Kaip veikia benzokainas?

Benzokainas slopina nervinių impulsų perdavimą. Užtepus jo ant burnos gleivinės, esančios nervų galūnėlės laikinai praranda jautrumą, sumažėja skausmo, deginimo ar dilgčiojimo pojūtis. Veikimas prasideda greitai – per kelias minutes nuo užtepimo, tačiau poveikis dažniausiai trunka tik trumpą laiką (20–40 min.). Tai aktualu norint suteikti greitą palengvėjimą, tačiau galima tikėtis, kad simptomai atsinaujins pasibaigus anestetiko veikimui.

Benzokaino gelio panaudojimo sritys

Benzokaino gelis dažniausiai skirtas palengvinti simptomus šiose situacijose:

  • Dantų ar dantenų skausmas (pvz., ėduonis, dantenų uždegimas, dantų diegimas suaugusiesiems ir vyresniems vaikams)
  • Aftinės burnos opos (opelės, erozijos)
  • Skausmingos burnos žaizdelės, pūslelinė (herpes simplex infekcija)
  • Dirginimas dėl protezų ar dantų kabės (breketų)
  • Gerklės skausmas (suaugusiesiems – dažniausiai naudojamas kaip pastilė ar purškalas, kai sudėtyje taip pat yra benzokaino)
  • Maži paviršiniai nudegimai ar įpjovimai burnos gleivinėje

Benzokaino gelis nėra skirtas grybelių ar bakterijų sukeltų infekcijų gydymui – jis nepašalina uždegimo, nesukėlėjus naikina tik simptomus. Taip pat šio gelio nerekomenduojama naudoti esant sunkiems ar ilgą laiką trunkantiems požymiams be gydytojo apžiūros.

Mažiems vaikams – ypatingas atsargumas

Benzokaino nenaudojimas mažiems vaikams (ypač jaunesniems nei 2 metų) – tai stipri rekomendacija, grindžiama amerikiečių Maisto ir vaistų administracijos (FDA) bei kitų autoritetingų šaltinių nurodymais. Dantų dygiui kūdikiams numalšinti benzokaino gelio naudoti nerekomenduojama, dėl didesnės pavojingos nepageidaujamos reakcijos – methemoglobinemijos – rizikos.

Kaip teisingai vartoti benzokaino gelį burnai?

Tinkamas benzokaino gelio naudojimas padeda tiek užtikrinti efektyvumą, tiek sumažina šalutinių reiškinių riziką. Toliau pateikiama svarbiausia informacija apie vartojimo principus ir naudotojų atsakomybę.

Dozavimas ir vartojimo tvarka

  • Prieš naudojimą būtina atidžiai perskaityti vaisto pakuotės lapelį ir sekti visas ten pateiktas rekomendacijas.
  • Nedidelis kiekis gelio (dažniausiai žirnio dydžio) užtepamas tiesiai ant skausmingos ar sudirgusios burnos vietos.
  • Benzokainą galima naudoti kas keletą valandų, bet ne dažniau nei nurodyta preparato pakuotėje (paprastai iki 3–4 kartų per parą).
  • Gelio negalima tepti ant didelio burnos paviršiaus ar nuryti.
  • Nerekomenduojama naudoti ilgiau nei kelias dienas iš eilės be gydytojo pritarimo.
  • Vartojant gelį, reikia vengti valgyti ar gerti 30 minučių po užtepimo.
  • Benzokaino preparatai neturėtų būti laikomi vaikams prieinamoje vietoje.

Saugumo patarimai

  • Būtinai patikrinkite, ar nesate alergiškas benzokainui ar kitiems vietiniams anestetikams (pvz., prokainui).
  • Nenaudokite gelio, jei burnoje ar gerklėje jaučiate stiprų dirginimą ar opų skaičius didesnis nei įprasta, jei atsiranda naujų simptomų, tokių kaip karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, ar jei simptomai blogėja.
  • Burnos gelio nereikėtų naudoti esant atviroms žaizdoms arba mechaniniam burnos gleivinės pažeidimui (stiprus nubrozdinimas, trauminės žaizdelės), nebent tai rekomendavo gydytojas.
  • Nedideli vaisto kiekiai, likę ant gleivinės po efekto pabaigos, paprastai pasišalina savaime; nuryti didelių benzokaino dozių nerekomenduojama.
  • Venkite naudojimo, jei vartojate kitus anestetikus ar stiprius vaistus, kurie gali sąveikauti su benzokainu.

Benzokaino gelio pašaliniai poveikiai

Nors benzokainas dažniausiai toleruojamas gerai ir šalutiniai poveikiai pasitaiko retai, jų rizika išlieka ir nusipelno ypatingo dėmesio vartojant šį preparatą burnos gleivinei.

Dažniausi pašaliniai poveikiai

  • Vietinis dirginimas, alerginės reakcijos (paraudimas, niežulys, dilgčiojimas ar patinimas naudojimo vietoje)
  • Trumpalaikis gleivinės nutirpimas, kuris gali apsunkinti kalbėjimą ar rijimą, ypač jei užtepta per daug arba gelis pasklinda plačiau burnoje
  • Gali pasireikšti pykinimas ar noro vemti jausmas, jei vaistas netyčia nuryjamas

Rimtesni reti pašaliniai efektai

Viena pavojingiausių ir rečiausių komplikacijų, susijusių su benzokainu, yra methemoglobinemija:

  • Methemoglobinemija. Tai reta, bet labai pavojinga būklė, kai deguonis blogai patenka į kūno audinius dėl hemoglobino pokyčių kraujyje. Simptomai: mėlyna ar pilka lūpų, nagų spalva, pasunkėjęs kvėpavimas, dusulys, galvos svaigimas, sumišimas ar nuovargis. Ši būklė reikalauja skubios medicininės pagalbos. Ypač pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams, todėl jiems benzokaino geliai nenaudojami.
  • Sunki alerginė reakcija ar anafilaksija – labai reti, bet galimi atvejai. Tokiu atveju būtina nedelsiant kreiptis pagalbos.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Vartojant benzokaino gelį burnai reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos ženklus, dėl kurių būtina kreiptis į gydytoją:

  • Ilgiau nei 7 dienas trunkantis ar stiprėjantis burnos ar dantenų skausmas;
  • Didelės, užsitęsusios arba dažnai atsikartojančios burnos opos;
  • Atsiradęs karščiavimas, sunkumas ryti ar kvėpuoti, bendras silpnumas;
  • Įtariama alerginė reakcija ar šokas;
  • Atsiradęs lūpų, nagų spalvos pakitimas į pilką ar melsvą (įtariama methemoglobinemija).

Mitai ir dažni klausimai apie benzokaino gelį burnai

  • Ar galima ilgai naudoti benzokainą? – Ne, benzokaino gelio paskirtis – tik trumpalaikis simptomų palengvinimas. Ilgalaikis vartojimas, ypač be gydytojo priežiūros, nerekomenduojamas.
  • Ar jis gydo žaizdas ar opas burnoje? – Ne, šis gelis palengvina simptomus, bet negydo pačios priežasties. Jei po kelių dienų būklė negerėja, būtina kreiptis į gydytoją.
  • Ar benzokainą galima naudoti vaikams? – Vyresniems nei 12 metų vaikams galima, tačiau jaunesniems rekomenduojama ypač didelė atsarga, o kūdikiams – draudžiama.
  • Ar galima vartoti nėštumo ar žindymo metu? – Informacijos apie saugumą šiuo laikotarpiu nedaug, todėl verta pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
  • Ar benzokainą galima derinti su kitais burnos vaistais? – Venkite derinti kelis vietinius anestetikus ar kitus stiprius vaistus, jei gydytojas to nerekomendavo.

Išvados ir rekomendacijos

Benzokaino gelis burnai gali būti efektyvus trumpalaikis sprendimas, malšinantis įvairių burnos gleivinės negalavimų sukeliamą skausmą ir diskomfortą. Tačiau svarbu laikytis naudojimo instrukcijų, nevartoti gelio itin dažnai ar ilgai be gydytojo leidimo bei atkreipti dėmesį į galimus šalutinius poveikius, ypač jei vartojama vaikams ar asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis. Bet kokiais atvejais, jei simptomai užsitęsia, stiprėja arba atsiranda nerimo keliančių požymių, būtina laiku kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Svarbu suprasti, kad benzokainas – ne ilgalaikis gydymo būdas, o trumpalaikė pagalba iki kol bus nustatyta ir pašalinta pagrindinė skausmo ar diskomforto priežastis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *