Alergijos sezonas prasideda: kaip pasiruošti natūraliai?

Alergijos sezonas prasideda: kaip pasiruošti natūraliai?

Alergijos sezonas Lietuvoje dažniausiai prasideda pavasarį, kai ore smarkiai padidėja žiedadulkių, o žydinčios gamtos grožį gali lengvai aptemdyti čiaudulys, niežtintys ar paraudę akis, užgulta nosis ir bendra savijautos blogėjimas. Daugelis žmonių ieško natūralių būdų palengvinti ar išvengti alerginių simptomų – tačiau kas iš tikrųjų veikia, kaip pasiruošti artėjančiam sezonui ir kokius mitus verta pamiršti?

Kas yra sezoninė alergija?

Sezoninė alergija (dar vadinama šienlige arba alerginiu rinitu) – tai organizmo imuninės sistemos atsakas į ore esančias alergizuojančias daleles: daugiausia žiedadulkes iš medžių, žolių ar piktžolių. Imuninė sistema klaidingai identifikuoja jas kaip grėsmę ir pradeda ginti organizmą, išskirdama histaminą. Pastarasis sukelia varginančius simptomus, tokius kaip sloga, čiaudulys, akių ašarojimas ir niežėjimas.

Kada ir kokioms žiedadulkėms ruoštis?

Lietuvoje žiedadulkių koncentracija ore keičiasi priklausomai nuo metų laiko ir vyraujančių augalų:

  • Pavasarį dominuoja medžių žiedadulkės (beržas, lazdynas, alksnis);
  • Vasarą – žolių žiedadulkės (motiejukas, miglė, eraičinas);
  • Rudens pradžioje – daugiausia piktžolių žiedadulkės (pelynai, kiečiai).

Alergijos simptomų intensyvumas priklauso nuo žiedadulkių kiekio ore, kurį lemia tiek gamtos sąlygos, tiek oras – vėjotomis, sausomis dienomis jų daugiau.

Natūralaus pasiruošimo pagrindai: kas veikia?

Daugelis žmonių nori išvengti vaistų ar bent jau sumažinti jų vartojimą, todėl ieško natūralių būdų pasiruošti alergijos sezonui. Štai keletas pagrįstų, tyrimais paremtais patarimų, kurie gali padėti sumažinti simptomus ar jų išvengti:

Žiedadulkių vengimas ir aplinkos kontrolė

  • Stebėkite žiedadulkių prognozes. Orų prognozių puslapiuose dažnai pateikiama informacija apie žiedadulkių koncentraciją. Aukšto alergizuojančių augalų žydėjimo metu stenkitės būti lauke kuo trumpiau, ypač anksti ryte ir vėjuotomis dienomis.
  • Vėdinkite būstą tinkamu metu. Atidarykite langus tik kai žiedadulkių koncentracija maža, dažniausiai vakare ar po lietaus, nes tuomet ore jų mažiau.
  • Keiskite ir skalbkite drabužius. Grįžę iš lauko, persirenkite ir nusiprauskite, kad pašalintumėte ant odos ir plaukų likusias žiedadulkes.
  • Praktikuokite asmens higieną. Plautis veidą ir nosies landas fiziologiniu tirpalu padeda išplauti žiedadulkes bei sumažina jų sukeltą dirginimą.

Mitybos reikšmė natūraliam pasiruošimui

Nors jokie maisto produktai nepašalina alergijos visiškai, kai kurie tyrimai rodo, kad subalansuota mityba gali palengvinti simptomus:

  • Omega 3 riebalų rūgštys (žuvys, linų sėmenys, graikiniai riešutai) pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir gali mažinti alerginės reakcijos intensyvumą.
  • Vitamino C turintys produktai (citrusai, paprikos, brokoliai) natūraliai slopina histamino gamybą ir stiprina imuninę sistemą.
  • Probiotikai (fermentuoti pieno produktai, rauginti kopūstai) gali padėti palaikyti žarnyno mikrofloros balansą, kuris yra svarbus imuninei sistemai.

Verta vengti itin stipriai perdirbtų maisto produktų, daug cukraus ar sočiųjų riebalų, nes jie skatina uždegiminius procesus organizme.

Papildomos natūralios priemonės

Nosies plovimas fiziologiniu tirpalu

Nosies gleivinės plovimas fiziologiniu tirpalu yra paprasta ir efektyvi priemonė šalinti žiedadulkes iš nosies. Tai natūralus, nekeliantis šalutinio poveikio būdas, tinkamas net mažiems vaikams ar nėščiosioms. Plovimą atlikite ryte, grįžus iš lauko ar po intensyvaus čiaudulio priepuolio.

Akių apsauga ir drėkinimas

Nešiokite saulės akinius lauke – taip sumažinsite žiedadulkių kontaktą su akimis. Esant stipriam akių dirginimui, galima naudoti dirbtines ašaras (be konservantų), kurios padeda nuplauti alergenus ir palaiko komfortą.

Liejamos arbatos nuo uždegimo

Žolelės, pasižyminčios priešuždegiminėmis savybėmis, pavyzdžiui, dilgelė ar ramunėlės, gali būti geras natūralus pagalbininkas. Arbatos padeda drėkinti organizmą, o kai kurios jų sudedamosios dalys gali sumažinti uždegimą. Tačiau būkite atsargūs – jei turite alergijų įvairioms žolėms, kai kurios arbatos taip pat gali išprovokuoti simptomus.

Mitai apie natūralias priemones

Internete dažnai aptinkama prieštaringos informacijos apie „stebuklingus“ natūralius būdus nuo alergijos. Svarbu žinoti, kad ne visos priemonės veikia ir dalis jų gali būti net pavojingos sveikatai:

  • Žiedadulkių medus dažnai reklamuojamas kaip „natūralus imuniteto stiprintojas“, tačiau jau sergantiems žiedadulkių alergija jis gali net sustiprinti simptomus.
  • Eteriniai aliejai ar homeopatiniai vaistai neturi mokslu pagrįsto veiksmingumo nuo sezoninių alergijų, be to, kai kurie kvapai patys gali sudirginti kvėpavimo takus.
  • Vitaminų perdozavimas gali padaryti daugiau žalos nei naudos – visada saugokite pusiausvyrą ir pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, prieš pradėdami vartoti papildus.

Kada nebeužtenka vien natūralių priemonių?

Natūralios priemonės dažnai palengvina lengvus ar vidutinio stiprumo simptomus, tačiau stipri alergija gali smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę ar net sukelti komplikacijas (pvz., astmą). Jei simptomai užsitęsia daugiau nei kelias savaites, vargina stipri sloga, naktinis čiaudulys, kosulys ar dusulys, kreipkitės į gydytoją alergologą. Tik specialistas gali parinkti tinkamą gydymo planą ir profilaktikos priemones.

Išvada ir sąmoningas pasiruošimas sezonui

Alergijos sezonas nebūtinai turi tapti išbandymu. Ankstyvas pasiruošimas, domėjimasis žiedadulkių prognozėmis, paprasti higienos įpročiai, subalansuota mityba bei atsakingas požiūris į natūralių priemonių pasirinkimą gali padėti žymiai sumažinti simptomus. Svarbiausia – atpažinti savo asmeninius alergijos šaltinius, stebėti savijautą ir, jei reikia, laiku kreiptis į gydytoją. Stipri imuninė sistema ir sąmoningas elgesys – veiksmingiausia natūrali gynyba nuo sezonių alergijų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *