Ar kada nors susimąstėte, kodėl niekaip negalite užmigti naktį, nors diena buvo pakankamai varginanti? Galbūt kaltas ne tik stresas darbe ar mėgstamo serialo peržiūra prieš miegą. Naujausia sveikatos tyrimų zona atskleidžia, kad tam tikri jūsų vakariniai įpročiai gali slaptai sabotuoti jūsų miego kokybę. Vienas iš šių netikėtų kaltininkų – ekranų šviesos poveikis, tačiau nesuskubkite uždaryti šiame straipsnyje pateiktų faktų. Įdomiai sužinokite, kaip būtent šis įprotis veikia jūsų organizmą, kas verčia mus būti tokiais jautriais ir ką galima padaryti, kad išliktumėte sveikesni bei puoselėtumėte geresnį miegą.
Kas lemia sunkumus dėl miego?
Šiuolaikinėje skubančioje visuomenėje miego problemos tapo itin dažnos. Dažnai šios problemos siejamos su stresu, netvarkingu gyvenimo ritmu ar tam tikra sveikatos būkle. Tačiau mažai kas susimąsto, kad vienas labiausiai paplitusių miego sutrikimų gali būti sąlygotas technologijų. Taip, jūsų išmanieji įrenginiai – telefonai, planšetės, kompiuteriai – gali būti visiškai nepastebėti „miegamieji priešai”.
Ekranų šviesos poveikis organizmui
Mūsų kūnas yra natūraliai pritaikytas reaguoti į šviesą ir tamsą. Tai vadinama cirkadiniu ritmu, kurį reguliuoja melatoninas – hormonas, skatinantis miegą naktį ir budrumą dieną. Kadangi dirbtinos šviesos šaltiniai, tokie kaip LED lempos ir įrenginių ekranai, sukuria mėlyną šviesą, kuri turi panašų poveikį kaip dienos šviesa, mūsų smegenims tampa sunkiau suprasti, kada laikas miegoti. Vietoje to, melatonino gamyba mažėja, ir mes jaučiame budrumą tuo metu, kai turėtume susitaikyti su miego režimu.
Technologijų sąveika su smegenimis
Įrodyta, kad ilgas laikas prieš ekranus prieš miegą ne tik keičia melatonino lygį, bet ir stimuliuoja smegenis, persunkdamos jas informacija bei emocijomis. Socialinių tinklų žinutės, naujienos, video – jos sužadina mūsų mintis, apsunkina jų nuraminimą, palieka jausmus susijaudinimo būsenoje.
- Sumažėjusios REM miego fazės: Tai būtina fazė, kurios metu mūsų smegenys įgis naują informaciją ir ją apdoroja.
- Ilgesnės užmiegimo laikas: Smegenims reikia daugiau laiko pereiti į ramią būseną, o tai dažnai vėlina užmigimą.
- Prastesnė miego kokybė: Dažniau prabundame nakties metu, todėl miegas tampa nepakankamai gilus.
Ką galite padaryti dėl savo miego?
Žinoma, iš mūsų gyvenimo neįmanoma visiškai išstumti technologijų. Tačiau yra keletas būdų, kaip galime apsisaugoti nuo neigiamo jų poveikio mūsų miegui:
Nustatyti ribas naudojant ekranus
Bent valandą prieš miegą pabandykite apriboti ekranų laiką. Tai leis jūsų kūnui natūraliai pasiruošti miegui ir palaikyti melatonino gamybą. Skaitykite knygą ar užsiimkite meditacija, kad nuramintumėte protą.
Naudokite mėlyną šviesą mažinančius filtrus
Jei negalite visiškai atsisakyti ekranų artėjant miego laikui, naudokite specialias programas ar ekrano nustatymus, kurie mažina mėlynos šviesos sklaidą. Tam tikros apsaugos akiniai taip pat gali padėti.
Gera miego aplinka
Stenkitės sukurti ramią miego aplinką: tinkama spalvų schema, tinkamas kambario temperatūros reguliavimas, geras čiužinys ir pagalvės. Aplinkos kontrolė turi didelį poveikį bendram miego kokybės pagerėjimui.
Ilgalaikės pasekmės sveikatai
Nepakankamas arba blogos kokybės miegas gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių sveikatai – didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, nutukimu, diabeto vystymosi rizika. Insomniją kenčiantys žmonės patiria dažnesnius nuotaikos sutrikimus, o ilgos nemigo nakties pasekmės jaučiasi visą dieną: sumažėjęs produktyvumas, dirglumas, sunkumas susikoncentruoti.
Apibendrinimas
Mūsų vakariniai įpročiai, net ir tie, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo nereikšmingi, gali ne tik trukdyti geram miegui, bet ir turėti ilgalaikio poveikio mūsų sveikatai. Tapti savo miego draugu yra lengviau, kai suprantame, kas tiksliai jam kenkia. Keletas tinkamų įpročių ir sąmoningų sprendimų gali padėti išvengti ekrano šviesomis sukelto miego sutrikimo ir pagerinti jūsų gerovę.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.