Vos atmerkus akis, pagunda paimti į rankas telefoną ir akimirksniu pasitikrinti pranešimus, socialinius tinklus ar el. paštą dažnam tapo kasdienybe. Tačiau ar kada susimąstėte, kaip tokie įpročiai paveikia mūsų savijautą, psichinę sveikatą ir produktyvumą visą dieną? Tyrimai ir specialistų rekomendacijos vis dažniau pabrėžia – ryto pradžia su telefonu gali daryti neigiamą įtaką tiek nuotaikai, tiek bendrai savijautai. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl verta vengti tikrinti telefono ryte vos atsikėlus ir kaip galite pagerinti savo dienos pradžią paprastais įpročių pokyčiais.
Ryto pradžios reikšmė psichinei ir fizinei būklei
Pirmieji ryto momentai lemia, kokia bus mūsų dienos nuotaika ir energijos lygis. Miego metu nervų sistema ilsisi ir atsistato, o pabudimas yra natūralus perėjimas iš poilsio į aktyvią būseną. Permainingas ar stresą keliantis startas gali turėti įtakos visai dienai.
Kortizolio pikas ir nervų sistemos reakcija
Ryte mūsų organizme natūraliai pakyla kortizolio – streso hormono – kiekis. Tai padeda pažadinti kūną, suteikia energijos ir padeda susikaupti. Tuo tarpu iškart pasiekus telefoną ir matant gausybę naujienų ar pranešimų, dar labiau paskatinamas streso hormono šuolis. Dėl to kyla nerimas, blogėja nuotaika, atsiranda „perdegimo“ rizika. Tyrimai rodo, kad tokia stimuliacija vos pabudus gali iškreipti kūno natūralius ritmus ir trukdyti psichologiniam pasiruošimui dienai.
Telefonas ryte: kokią įtaką tai daro sveikatai?
Reguliarus telefono tikrinimas vos atsikėlus glaudžiai susijęs su padidėjusiu stresu ir blogėjančia psichologine savijauta. Apžvelkime pagrindinius pavojus.
Padidėjęs streso lygis ir nerimas
2020 m. žurnale „Computers in Human Behavior“ publikuotas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie tikrina telefoną iškart po pabudimo, dienos eigoje dažniau patiria padidėjusį nerimą, įtampą bei sunkiau susikoncentruoja. Socialinių tinklų ar darbo reikalai dar prieš išsivaliant dantis suteikia neigiamų emocijų užtaisą, kuris gali lydėti iki vakaro.
Dėmesio ir produktyvumo sutrikimai
Vos pažvelgus į ekraną, įsitraukiame į nuolatinių informacijos srautų ratą. Tai gali pakenkti gebėjimui susikaupti, mažinti produktyvumą. Sukurtas „skubos efektas“ – norisi kuo greičiau reaguoti į gautas žinutes ar naujienas, o tai išblaško ir sulėtina apsukų įsibėgėjimą. Ilgainiui dienos prioritetai išsikraipo, nes pirmiausia imamės ne savo svarbiausių užduočių, o to, kas „atėjo“ per telefoną.
Blogėjanti miego kokybė
Mokslininkai įrodė, kad naktį naudojantis telefonu arba panikuojant dėl pranešimų vos atsikėlus, gali blogėti miego kokybė, stiprėti nuovargis. Jei protas ruošiasi įsijungti į darbą dar neprabudus fiziškai, gali kilti nemiga, sunkiau užmigti vakare. Taip ciklas tęsiasi nesibaigdamas.
Kodėl telefonas tapo ryto ritualu?
Smartfonai per trumpą laiką pakeitė mūsų dienos pradžią. Atsikėlę ieškome informacijos, socialinių ryšių ir net dirbtinio dopamino pliūpsnio. Socialiniai tinklai, laiškai ir naujienų antraštės aktyvuoja mūsų smegenų atlygio sistemą. Tačiau toks „greitas startas“ yra apgaulingas ir gali sukelti ilgalaikį nuovargį bei nepasitenkinimą savimi.
Informacinis perkrovimas
Viena pagrindinių problemų – informacijos perteklius. Vos pabudus gauname staigią dozę pranešimų, skelbimų ar dramatiškų naujienų. Tai stipriai stimuluoja mūsų protą dar prieš spėjant pabusti natūraliai. Ilgalaikis informacinis perkrovimas siejamas su padidėjusia nerimo, depresijos ir netgi fizinio išsekimo rizika.
Mitai apie telefono tikrinimą ryte
Daugelis tiki, kad vos atsikėlus patikrinti telefoną yra būtina, kitaip pražiopsos svarbią informaciją ar net praleis kažką gyvybiškai svarbaus. Tačiau tai – mitas.
- Mitas 1: „Telefonas padeda efektyviai pradėti dieną.“ Iš tiesų, didesnis suvartojamos informacijos kiekis iš pat ryto susilpnina koncentraciją ir lėtina produktyvumo startą.
- Mitas 2: „Turime skubėti atsakyti visiems.“ Dauguma pranešimų retai būna neatidėliotini, o nuolatinis reagavimas iškart gali sukelti nereikalingą stresą.
- Mitas 3: „Telefonas pažadina geriau nei žadintuvas.“ Ekrano šviesa iš tiesų trikdo natūralų pabudimo procesą ir gali sukelti akių įtampą.
Kaip pradėti rytą be telefono: rekomendacijos
Natūralus pabudimas ir savęs priežiūra pirmoje vietoje
Leiskite sau pabusti natūraliai be papildomo streso. Vietoje skubėjimo pasiekti telefoną, išbandykite keletą sveikų ryto įpročių:
- Skirkite kelias minutes kvėpavimo pratimams ar lengvai mankštai.
- Išgerkite stiklinę vandens, kad natūraliai pažadintumėte organizmą.
- Pagalvokite apie savo dienos planą – įsivardykite vieną ar du prioritetus.
- Skaitykite kelias motyvuojančias eilutes iš mėgstamos knygos ar dienoraščio.
Sąmoningas telefono naudojimo ribojimas
Pasistenkite nenusistatyti telefono kaip žadintuvo arba laikykite jį kitame kambaryje. Susiplanuokite pirmąsias 30–60 minučių ryto praleisti be jokios skaitmeninės informacijos. Tai leis smegenims „įsijungti“ natūraliai ir pasiruošti dienos iššūkiams be papildomos įtampos.
Ilgalaikė nauda – kodėl verta bandyti?
Ryto pradžios be telefono nauda patvirtinta tyrimais: stiprėja psichologinis atsparumas, kyla nuotaika, gerėja dėmesio koncentracija, mažėja streso lygis. Ilgainiui šis įprotis padeda geriau planuoti dieną ir jaustis produktyvesniems. Dar svarbiau – taip mokomės atskirti, kur tikroji mūsų kontrolė, užuot nuolat reagavus į išorinius trukdžius.
Apibendrinant, ryto pradžia be telefono yra investicija į savo psichinę sveikatą ir sėkmingą dienos eigą. Išbandykite bent kelias dienas, o rezultatai gali maloniai nustebinti: daugiau energijos, geresnė nuotaika ir vidinė ramybė taps nuolatine jūsų kasdienybės dalimi.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.