Krūties vėžys – viena dažniausiai moterims diagnozuojamų onkologinių ligų visame pasaulyje. Lietuvoje kasmet ši liga atrandama tūkstančiams moterų, tačiau ankstyva diagnostika ir efektyvus gydymas ženkliai pagerina išgyvenamumą. Suprasti krūties vėžio priežastis, simptomus, tyrimų svarbą bei prevencijos būdus – būtina kiekvienai moteriai ir jų artimiesiems.
Kas yra krūties vėžys?
Krūties vėžys – tai piktybinis navikas, išsivystantis krūties audiniuose. Dažniausiai šis vėžys formuojasi ortakių arba liaukų ląstelėse. Nors dažniausiai serga moterys, retais atvejais liga pasitaiko ir vyrams.
Kokios yra krūties vėžio priežastys?
Krūties vėžio išsivystymą lemia ne viena priežastis, o šių veiksnių visuma. Žinant rizikos veiksnius, galima imtis prevencinių priemonių ir stebėti savijautą atidžiau.
- Amžius. Iki 45 metų amžiaus krūties vėžys pasitaiko rečiau, tačiau rizika didėja su metais.
- Paveldimumas. Turėti artimų giminaičių (ypač motiną, seserį ar dukrą), sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, kelia didesnę riziką. Įtakos turi BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos.
- Hormoniniai veiksniai. Ilga menstruacijų trukmė (ankstyva pradžia, vėlyva pabaiga), hormoninių kontraceptikų ar pakaitinės hormonų terapijos vartojimas.
- Gyvensena. Nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, nesveika mityba, alkoholio vartojimas ar rūkymas didina tikimybę susirgti.
- Vaikų neturėjimas arba vėlyvas gimdymas. Moterys, kurios negimdė arba pirmą vaiką susilaukė vėliau (po 35 metų), turi didesnę riziką.
- Spinduliuotės poveikis. Radioterapijos taikymas krūtinės srityje jauname amžiuje.
Krūties vėžio simptomai
Dažnai ankstyvose stadijose krūties vėžys jokių akivaizdžių požymių nesukelia. Dėl to ypač svarbu atlikti reguliarius patikrinimus ir savityrą. Visgi kai kurie simptomai gali būti:
- Guzas ar sukietėjimas krūtyje arba pažastyje, kuris jaučiamas liečiant ir neišnyksta per menstruacinį ciklą.
- Krūties ar spenelio formos pokyčiai, odos iškilimai ar įdubimai.
- Skausmas, kuris nėra susijęs su menstruaciniu ciklu.
- Niežėjimas, paraudimas, odos storėjimas ant krūties ar spenelio.
- Išskyros iš spenelio, ypač jei jos kraujingos ar skirstosi vienoje krūtyje.
- Padidėjusi pažasties limfmazgiai.
Pastebėjus bent vieną iš šių simptomų, reikėtų nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
Krūties vėžio diagnostika
Laiku nustatyta diagnozė – svarbiausias žingsnis sėkmingam gydymui. Diagnostikai taikomi įvairūs tyrimo metodai, kurie padeda tiksliai nustatyti vėžio buvimą, tipą, stadiją ir pasirinkti tinkamiausią gydymą.
- Krūtų savityra. Tai paprastas būdas pastebėti pokyčius anksčiau. Savityrą rekomenduojama atlikti kas mėnesį, 7–10 dieną po menstruacijų pradžios.
- Klinikinis krūtų ištyrimas. Gydytojas apčiupinėja ir apžiūri krūtis bei pažastis, ieško pakitimų.
- Mamografija. Rentgeno tyrimas, galintis aptikti net smulkius auglius, dar ankstyvoje stadijoje. Lietuvoje moterims nuo 50 iki 69 m. kas 2 metus nemokamai atliekama mamografijos patikra.
- Ultragarsinis tyrimas. Skiriamas jaunesnėms moterims arba siekiant patikslinti mamografijos rezultatus.
- Biopsija. Paimamas įtartinų vietų audinys, kuris tiriamas laboratorijoje. Tai patikimiausias būdas nustatyti piktybiškumą.
- Papildomi tyrimai. MRT, kompiuterinė tomografija, kraujo tyrimai vertinant metastazes ir vėžio stadiją.
Kaip taisyklingai atlikti krūtų savityrą?
- Atsistokite prieš veidrodį su nuleistomis rankomis. Įvertinkite krūtų formą, simetriškumą, ar nėra odos pokyčių, įdubimų, spenelio pakitimų.
- Pakylykite rankas virš galvos. Dar kartą apžiūrėkite krūtis.
- Iš pradžių švelniai, paskui stipriau pirštų pagalvėlėmis apčiupinėkite abi krūtis nuo išorės link centro, spiraliniu, linijiniu ar spinduliniu būdu.
- Patikrinkite pažastį, ar nėra guzelio ar limfmazgių.
- Švelniai spustelkite spenelį – žiūrėkite, ar nėra išskyrų.
Gydymo būdai
Krūties vėžio gydymas šiuo metu labai pažangus ir individualizuotas, priklauso nuo vėžio tipo, stadijos, paciento amžiaus, kitų gretutinių ligų.
- Chirurginis gydymas. Tai dažniausias metodas. Gali būti taikoma laipsniška krūtų dalies (lumpektomija) arba visos krūties (mastektomija) pašalinimas.
- Spindulinė terapija. Skiriama po operacijos arba vietinių recidyvų atvejais.
- Chemoterapija. Taikoma prieš ar po operacijos (adjuvantinė, neoadjuvantinė), sunaikina vėžines ląsteles visame organizme.
- Hormonų terapija. Naudojama moterims, kurių vėžys priklausomas nuo hormonų (dažniausiai nuo estrogenų).
- Taikinių terapija ir imunoterapija. Veikia specifinius vėžio ląstelių žymenis ir stiprina organizmo imuninę reakciją prieš naviką.
Efektyviausias gydymo planas sudaromas gydytojų komandos – onkologo, chirurgo, radioterapeuto – kartu su paciente aptariant visus galimus pasirinkimus ir jų pasekmes.
Krūties vėžio prevencija
Visų krūties vėžio atvejų išvengti neįmanoma, tačiau tam tikros priemonės gali sumažinti riziką ar užtikrinti ankstyvą nustatymą.
- Venkite žalingų įpročių – rūkymo, gausaus alkoholio vartojimo.
- Palaikykite sveiką kūno svorį, reguliariai sportuokite bent 150 min. per savaitę.
- Įtraukite į mitybą daugiau daržovių, vaisių, grūdų produktų, mažinkite sočiųjų riebalų ir cukraus kiekį.
- Gimdydamos anksčiau nei 30 metų ir maitindamos krūtimi (bent 6 mėnesius) sumažinate riziką.
- Venkite nereikalingos hormonų terapijos.
- Reguliariai atlikite krūtų savityrą ir nepraleiskite profilaktinių patikrų pagal amžių.
Emocinė ir socialinė parama
Diagnozė „krūties vėžys“ visada kelia daug baimių, netikrumo, nerimo dėl ateities. Svarbi ir artimųjų, ir psichologų, bendruomenių pagalba. Lietuvoje veikia įvairios pagalbos grupės, kuriose dalijamasi patirtimi, gaunama informacija apie reabilitaciją, socialines garantijas, grįžimą į darbą.
- Kreipkitės pagalbos į savo šeimos gydytoją ar specializuotas organizacijas. Rasti palaikymą ir supratimą labai svarbu emocinei sveikatai.
- Psichologai gali padėti susidoroti su nerimu, baime, padeda ir šeimos nariams.
- Pasinaudokite socialinėmis garantijomis – kai kurios pacientės gauna specialias išmokas ar ilgalaikio nedarbingumo statusą.
Krūties vėžio prognozė
Prognozė priklauso nuo vėžio tipo, stadijos, organizmo atsako į gydymą. Anksti diagnozuotas vėžys dažniausiai yra visiškai pagydomas. Statistikos duomenimis, penkerių metų išgyvenamumas Lietuvoje ir Europoje siekia apie 80–90 proc., kai liga nustatoma I–II stadijoje.
Pažengusių stadijų atvejais vėžys valdomas įvairiais gydymo būdais, leidžiant pacientėms kokybiškai gyventi daugelį metų.
Kur kreiptis dėl profilaktikos ir pagalbos?
- Šeimos gydytojas ar ginekologas Lietuvoje gali siųsti mamografijos ar ultragarso tyrimui.
- Onkologinio konsiliumo centrai teikia išsamią diagnostiką ir gydymo galimybes.
- Vietinės pacientų organizacijos, psichologai, socialiniai darbuotojai padeda ne tik gydymo metu, bet ir po jo.
Praktiniai patarimai kasdienai
- Nedelskite – pastebėjus bet kokius pokyčius kreipkitės į gydytoją.
- Reguliariai atlikite savityrą: pasirinkite datą ir laikykitės šios rutinos.
- Skirkite laiko sportui, bent 30 min. kasdien – vaikščiojimas, bėgimas, joga ar plaukimas.
- Venkite perdirbto maisto, ypač dažnai vartojamų pusfabrikačių, gazuotų gėrimų.
- Jei šeimos istorijoje yra buvusių vėžio atvejų, aptarkite su gydytoju galimą genetinį ištyrimą.
- Pasikalbėkite su artimaisiais apie savo sveikatą ir paskatinkite juos taip pat tikrintis.
Santrauka
Krūties vėžys – tai liga, kurią nulemia daugelis veiksnių, tačiau pasirinkus sveiką gyvenimo būdą ir profilaktiką galima sumažinti riziką. Ankstyva diagnostika, sąmoningumas ir atviras dialogas su gydytojais užtikrina sėkmingą gydymą ir ilgalaikę gerą gyvenimo kokybę. Rūpinkitės savimi, tikrinkitės reguliariai ir dalinkitės šia informacija su kitais.

Sapnų simbolikos tyrinėtoja, rašytoja ir intuicijos mentorė, kurios tekstai apjungia senąsias sapnų interpretacijos tradicijas ir šiuolaikinę psichologiją. Ji tiki, kad sapnai – tai mūsų pasąmonės laiškai, padedantys suprasti ne tik save, bet ir giliau pažvelgti į gyvenimo kryptis. Gabija rašo tiek esė apie sapnų reikšmę, tiek praktinius vadovus, kaip suprasti pasikartojančius motyvus ar paslėptus jausmus, atsiskleidžiančius per naktines vizijas. Jos tekstuose dažnai pinasi mitologija, gamtos simboliai ir subtili intuicija, kviečianti skaitytoją pasinerti į sapnų pasaulio gelmes.