Nors dar ne visi yra girdėję apie laboratorijoje užaugintus deimantus, vis dėlto, tokio tipo brangakmenis kuriamas jau nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio. Pirmąjį tokį deimantą sukūrė amerikiečių įmonė „General Electric“, kuri dirba su pramoniniam naudojimui skirtomis medžiagomis. Tačiau tik aštuntajame dešimtmetyje ši technologija pakankamai pažengė į priekį, kad su ja būtų galima pagaminti natūraliai atrodančius deimantus, kurie visiškai nesiskirtų nuo gamtoje randamų. Anuomet tokie deimantai buvo naudojami pramonėje – pjovimo, šlifavimo darbams, o dabar juvelyrikos parduotuvėse aptinkami ir papuošalai su laboratoriniais deimantais.
Kada lab-deimantai pradėti naudoti papuošalų gamyboje?
Devintajame dešimtmetyje buvo pagaminti pirmieji laboratoriniai deimantai, kurie pirmą kartą buvo panaudoti papuošalų industrijoje. Šie deimantai buvo mažesnio dydžio ir prastesnės kokybės, lyginant su natūraliais deimantais. Tačiau jie vis tiek buvo laikomi perspektyvia alternatyva tiems, kurie norėjo deimantų už mažesnę kainą.
Na, o šiais laikais laboratorijoje užauginti deimantai atitinka absoliučiai visus standartus. Lab-deimantai pasižymi tokiomis pačiomis fizinėmis, cheminėmis ir optinėmis savybėmis kaip ir natūralūs deimantai bei turi tą patį blizgį. Naudojant specialią lupą, beveik neįmanoma atskirti abiejų tipų deimantus.
Kaip išgaunami lab-deimantai?
Laboratorijoje išauginti šių laikų deimantai daugiausia gaminami naudojant aukštos temperatūros ir aukšto slėgio metodą, kuris apima mažą deimanto gabalėlį, kad jis išaugtų į didesnį deimantą.
Taip pat yra ir kitas gamybos metodas, vadinamas cheminiu garų nusodinimu. Šis būdas apima cheminių garų naudojimą anglies atomams nusodinti ant pagrindo, kur jie sudaro deimantą. Tokiems deimantams užtenka mažesnės temperatūros ir slėgio, todėl jie išauga didesnio dydžio ir aukštesnės kokybės.
Tiek vienu, tiek kitu būdu išauginti lab-deimantą trunka nuo vienos iki dviejų savaičių.
Lab-deimantai šiandien
2000-aisiais labai išaugo laboratorijoje užaugintų deimantų gamyba, nes technologija ir toliau tobulėjo. Taip pat didėjo paklausa.
Šiandien laboratorijoje išauginti deimantai yra populiarus pasirinkimas klientams, ieškantiems alternatyvos natūraliems deimantams. Jie yra įvairių dydžių, spalvų ir kokybės. Jie dažnai parduodami už mažesnę nei natūralių deimantų kainą, todėl tai puikus būdas sutaupyti.
Tiesa, būtent todėl, kad jų paklausa vis labiau didėja ir tokių deimantų pagamina tūkstančiais, jų vertė mažėja. Nors natūraliai išgaunamų deimantų vertė nuolat didėja, lab-deimantas po metų gali būti vertas žymiai mažiau nei sumokėjote.
Taip pat būtina pabrėžti, jog natūralūs deimantai – unikalūs, o štai lab-deimantai gaminami masiškai, todėl tai nėra unikalus dirbinys. Taigi, ir papuošalai su deimantais sukurtais laboratorijoje nebus išskirtiniai.