Ar kada nors susimąstėte, kodėl kartais jaučiate nesustabdomą norą griebti už paskutinio gabaliuko saldžiosios nuodėmės net vidury nakties? Pasirodo, šis begalinis troškimas gali atskleisti šokiruojančią tiesą apie jūsų sveikatą. Naujausi tyrimai rodo, kad naktinis potraukis angliavandenių ir cukraus turintiems produktams gali liudyti apie rimtus jūsų metabolizmo procesų pažeidimus. Bet palaukite – kol kas nepradėkite kaltinti savęs dėl prastų valgymo įpročių. Tai gali būti daugiau nei tik pagunda. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip ši naktinė manija gali būti susijusi su jūsų sveikata, ir kodėl verta atkreipti dėmesį, kai jūsų kūnas kalba.
Potraukis nakčiai: kas tai lemia?
Naktinis potraukis dažnai siejamas su nocturnal eating syndrome (NES) – būkle, kurią charakterizuoja didelis maisto vartojimas vakare arba naktį. Skamba pažįstamai? NES dažnai prilyginama potraukiui komfortiškam maistui, kaip angliavandeniams ir saldumynams, tačiau tai nėra tiesiog paprastas alkis. Mokslininkai vis labiau sutinka, kad šis potraukis gali būti susijęs su hormonų disbalansu arba emociniais sutrikimais, tokiais kaip stresas ir nerimas.
Hormonas, kuris vaidina svarbų vaidmenį
Vienas iš pagrindinių hormonų, galinčių prisidėti prie naktinio valgymo, yra leptinas – hormonas, kuris reguliuoja energijos balansą organizme. Mažas leptino lygis gali sukelti alkio pojūtį net ir tada, kai organizmas yra pakankamai aprūpintas energija. Jei dažnai pastebite naktinius poalkio epizodus, verta pasitikslinti šio hormono lygį.
Emocinis valgymas ir stresas
Dažnai naktinis valgymas yra susijęs su emociniais veiksniais. Stresas darbe, asmeniniai rūpesčiai ar net paslėptas nerimas gali skatinti potraukį maistui, kuris yra laikomas „komfortiniu“. Nesunkiai suprantama, kodėl po sunkios dienos mes siekiame kompensuoti neigiamus jausmus – ir čia maistas tampa pasiekiamiausia priemone.
Kaip naktinis potraukis veikia organizmą?
Nors kartais gali atrodyti, kad naktinis užkandžiavimas nėra didelė problema, ilgalaikis tokio įpročio tęsinys gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Naktinis valgymas gali sutrikdyti miego ir poilsio ciklą, sukelti virškinimo problemų bei prisidėti prie svorio augimo.
Sutrikdytas miego ciklas
Valgymas netrukus prieš miegą gali trukdyti kokybiškai pailsėti. Organizmas, vietoj to, kad atsipalaiduotų ir atsinaujintų, turi tvarkyti naujai gaunamą energiją. Tai gali turėti įtakos miego kokybei bei kitą dieną pastebimai sumažinti energijos lygį.
Virškinimo problemos
Naktiniai užkandžiai gali sukelti virškinimo trakto diskomfortą. Rėmuo ir kiti su skrandžio rūgštimis susiję negalavimai dažnai aplanko tuo metu, kai virškinimo sistema turėtų pailsėti.
Sprendimo būdai: kaip susidoroti su naktiniu potraukiu?
Nors naktinio valgymo rutinos atsisakymas gali atrodyti sudėtingas uždavinys, yra būdų, kaip galite padėti savo kūnui ir protui atsilaikyti prieš šiuos potraukius.
Sustabdykite stresą
Bandykite sumažinti streso lygį. Meditacijos, gilaus kvėpavimo pratimai arba paprasčiausias pasivaikščiojimas gali padėti atsipalaiduoti ir nustatyti mažiau emociškai įkrautą santykį su maistu.
Kontroliuokite aplinką
Būkite sąmoningi dėl to, ką laikote savo namuose. Menkaverčiai užkandžiai ir saldumynai šaldytuve – ne pats geriausias palydovas kovojant su naktiniu potraukiu. Vietoj jų pamėginkite rinktis baltymų turinčius produktus ar net žolelių arbatos puodelį prieš miegą.
Vadovaukitės tinkama rutina
Pastebima, kad žmonės, turintys pastovią valgymo ir miego rutiną, rečiau kenčia nuo naktinio valgymo. Stenkitės visą dieną maitintis reguliariai ir vengti per ilgo pasninkavimo. Be to, užtikrinkite, kad prieš miegą nevyktų pernelyg aktyvi veikla, kuri galėtų sutrikdyti miegą.
Kiekvieno žmogaus situacija yra unikali, tačiau atkreipiant dėmesį į savo organizmo siunčiamus signalus, galima rasti geriausių sprendimų ir pagerinti bendrą savijautą. Svarbu suprasti, kad nesvarbu, kiek smarkiai naktinis potraukis jus paveikia – visos priežastys ir gydymo būdai yra verti dėmesio.
Jei dažnai šį potraukį lydėtų kitos sveikatos problemos ar savijauta nesikeistų, rekomenduojama kreiptis į sveikatos specialistus, kurie gali padėti rasti efektyviausius sprendimus jūsų individuliai situacijai išspręsti.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.