Pavasaris daugeliui žmonių siejasi su atgimstančia gamta, ilgesnėmis dienomis ir energijos sugrįžimu. Tačiau dažnas tuo metu susiduria su silpnumu, energijos stoka ar suprastėjusia nuotaika. Viena pagrindinių šio reiškinio priežasčių gali būti pavasarinis vitaminų ir mineralų trūkumas organizme. Šaltasis metų laikas ir mažesnis šviežių daržovių bei vaisių vartojimas žiemą dažnai nulemia, kad pavasarį vitaminų atsargos išsenka. Sužinokime, kaip greitai ir saugiai papildyti vitaminų atsargas, pagerinti savijautą bei užkirsti kelią nepageidautinoms pasekmėms.
Kas yra pavasarinis vitaminų trūkumas?
Vitaminų trūkumas pavasarį – dažnai pasitaikantis reiškinys Šiaurės Europos klimato kraštuose. Per žiemą mūsų mityboje sumažėja šviežių vaisių, daržovių ir žalių žalumynų kiekis, sumažėja saulės šviesos ir, kartu, vitamino D sintezė odoje. Tuo metu organizmas aktyviai naudoja sukauptas maistines medžiagas, kad išlaikytų imunitetą ir aprūpintų organus būtinomis medžiagomis. Pavasarį pasibaigus šaltajam sezonui, vitaminų atsargos dažnai būna kritusios iki žemiausio lygio.
Šie reiškiniai dažniausiai pasireiškia šiais simptomais:
- Nuovargis ir mieguistumas
- Silpnumas, koncentracijos stoka
- Padidėjęs dirglumas
- Suprastėjusi oda, plaukai ar nagai
- Lėčiau gyjančios žaizdos
Atsiradus šiems simptomams, svarbu laiku suteikti organizmui reikalingas maistines medžiagas ir nedelsti papildyti išeikvotas atsargas.
Dažniausiai trūkstami vitaminai pavasarį
Vitaminas D
Vienas pirmųjų pavasarį pristigstančių vitaminų – vitaminas D. Žiemą jo sintezė odoje sumažėja dėl saulės trūkumo, todėl jau pavasarį gali išryškėti jo stokos požymiai: raumenų silpnumas, nuotaikos svyravimai, sumažėjęs imunitetas. Vitamino D svarba įrodyta moksliniais tyrimais – jis būtinas kaulų sveikatai, nervų sistemos veiklai ir imuninei gynybai.
Vitaminas C
Vitaminas C padeda imuninei sistemai, dalyvauja kolageno ir kai kurių hormonų sintezėje, stiprina kraujagysles, greitina žaizdų gijimą. Jo trūkumas pastebimas, kai žiemą mityboje mažėja šviežių citrusinių vaisių, uogų ar kitų daržovių.
B grupės vitaminai
B grupės vitaminai (ypač B1, B6, B12) svarbūs energijos gamybai, nervų sistemos funkcijoms bei raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Jų trūkumas gali pasireikšti bendru silpnumu, bloga nuotaika, suprastėjusiu dėmesiu ar net rankų ir kojų dilgčiojimu.
Geležis ir kiti mineralai
Mažesnis geležies ar magnio kiekis būdingas tuomet, kai vartojama mažiau mėsos, ankštinių ar tamsiai žalių daržovių. Geležies stygius sukelia anemiją, o magnio trūkumas paveikia energijos apykaitą bei raumenų darbą.
Kaip greitai papildyti vitaminų atsargas?
Mitybos korekcija
Greita ir efektyvi vitaminų papildymo priemonė – įvairiapusė, subalansuota mityba. Nors žiemos pabaigoje dar mažiau šviežių produktų, verta atkreipti dėmesį į kokybišką maistą:
- Vartokite kuo daugiau šviežių arba šaldytų uogų ir vaisių (citrusai, obuoliai, spanguolės, šaldytos juodųjų serbentų ar mėlynių uogos).
- Rinkitės įvairias salotas, špinatus, raugintas daržoves (kopūstus, agurkus), nes jose išlieka dalis vitaminų.
- Įtraukite pilno grūdo produktus, ankštinius (lęšiai, avinžirniai), liesą mėsą ir žuvį, taip pat kiaušinius.
- Nevenkite aliejų bei riešutų – juose gausu riebaluose tirpių vitaminų ir mineralų.
Šviežias, įvairus maistas padės greitai ir natūraliai papildyti vitaminų atsargas. Kartais verta naudoti ir šaldytus produktus – jie neturi mažiau vitaminų nei švieži, jei buvo tinkamai užšaldyti.
Papildai – kada verta juos pasirinkti?
Neretai pavasarį net patobulinus mitybą organizmas nespėja sa greitai atstatyti vitaminų kiekio. Tokiais atvejais galite svarstyti kokybiškų maisto papildų vartojimą, ypač jei jaučiate ryškius stokos požymius ar jums patariama gydytojo. Ypač dažnai rekomenduojamas vitamino D papildymas – net ir atėjus pavasariui, Saulės dar nepakanka intensyviai jo sintezei odoje.
Kiti papildai (vitaminas C, B grupės vitaminai, geležis, magnis) turėtų būti vartojami tikslingai, kai jų trūkumas patvirtintas ar nepakanka su maistu. Svarbu nepamiršti, jog savavališkas didelių dozių papildų vartojimas gali pakenkti, todėl būtina vadovautis sveikatos priežiūros specialisto rekomendacijomis.
Sveikas gyvenimo būdas
Papildomai svarbu pasirūpinti pilnaverčiu miegu, fiziniu aktyvumu ir stresų valdymu. Judėjimas gryname ore, reguliari mankšta padeda atstatyti energijos balansą, gerina miego kokybę ir stiprina imuninę sistemą.
Saulės šviesa – natūralus energijos šaltinis
Ilgėjant pavasario dienoms stenkitės kuo dažniau būti lauke. Saulės spinduliai tiesiogiai skatina vitamino D gamybą. Kelių minučių kasdien pakanka, kad būtų pradėta aktyvesnė šio vitamino sintezė, tačiau žiemą susikaupusio deficito pilnai kompensuoti dažniausiai neužtenka, todėl svarbios ir kitos priemonės.
Dažniausi mitai apie vitaminų trūkumą pavasarį
- „Užtenka išgerti multivitaminų ir viskas susitvarkys“. Nors papildai padeda, geriausia vitaminų šaltinis – visavertė mityba. Papildai turėtų būti vartojami tada, kai tikrai trūksta atskirų vitaminų ar pagal gydytojo rekomendacijas.
- „Šaldytų vaisių ar daržovių vartoti neverta“. Tinkamai užšaldytos daržovės ir uogos išlaiko didžiąją dalį vitaminų, todėl jos – puikus maisto papildas pavasarį.
- „Visi vitaminai vienodai reikalingi kiekvienam“. Kiekvieno žmogaus vitaminų poreikiai skiriasi pagal amžių, gyvenimo būdą, lėtines ligas ar individualią mitybą.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei savijauta nepagerėja net koregavus mitybą ir gyvenimo būdą ar išlieka ryškūs nuovargio, koncentracijos stokos ar kiti rimti simptomai, verta pasitarti su gydytoju. Gali būti, jog vitaminų trūkumas susijęs su kitais organizmo sutrikimais ar pasireiškė rimtesnė liga (pvz., geležies stokos anemija, skydliaukės veiklos sutrikimai).
Išvados
Pavasarinis vitaminų trūkumas – dažnas sezoninis sveikatos iššūkis, kuris paveikia įvairaus amžiaus žmones. Svarbiausia – nedelsti ir pradėti papildyti vitaminų atsargas subalansuota mityba, aktyviu gyvenimo būdu, jei reikia – atsakingai vartoti papildus. Savijauta greitai pagerės, o pavasario energiją pasitiksite kupini jėgų ir puikios sveikatos.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.