Šis pigus priedas iš vaistinės mažina cholesterolį greičiau nei statinai

Šis pigus priedas iš vaistinės mažina cholesterolį greičiau nei statinai

Cholesterolis dažnai vadinamas „tyliuoju sveikatos priešų“, nes padidėję jo kiekiai kraujyje nesukelia jokių tiesioginių simptomų, tačiau ilgainiui gali smarkiai padidinti širdies ir kraujagyslių ligų, insulto bei infarkto riziką. Dauguma žmonių, kuriems nustatytas didelis cholesterolio kiekis, iš karto gauna pasiūlymą vartoti statinus – vaistus, veiksmingai mažinančius cholesterolio kiekį. Tačiau vis dažniau viešojoje erdvėje pasirodo informacija apie pigų, vaistinėse lengvai įsigyjamą priedą, kuris esą mažina „blogąjį“ cholesterolį dar efektyviau ir greičiau nei patys populiauriausi receptiniai vaistai. Taigi, ar šiose kalbose yra tiesos, ir ką apie tai sako mokslas?

Kas tas pigus priedas iš vaistinės?

Tarp dažniausiai minėtų alternatyvių cholesterolio mažinimo priemonių – niacinas, dar vadinamas vitaminu B3 (arba nikotino rūgštimi). Niacinas jau kurį laiką naudojamas kaip papildas lipidų (riebalų) kiekiui kraujyje reguliuoti, ir pastaraisiais metais išpopuliarėjo kaip „greitesnė” ar „galingesnė” statinų alternatyva. Vaistinėse dažnai randamos tiek niacino tabletės, tiek kompleksiniai vitaminų papildai su didesne B3 koncentracija.

Verta atkreipti dėmesį – niacinas iš tiesų yra pigus ir prieinamas, skirtingai nei dauguma inovatyvių cholesterolio mažinimo vaistų. Be recepto galima įsigyti įvairių formų: gryno niacino, ilgo veikimo (sustained-release) tabletėse ar kaip kompleksinių papildų dalį.

Kaip veikia niacinas mažinant cholesterolį?

Niacinas, patekęs į organizmą, veikia keliais mechanizmais. Jis slopina kepenų gebėjimą gaminti „blogąjį“ (MTL) cholesterolį ir skatina vadinamojo „gerojo“ (DTL) cholesterolio kiekio didėjimą. Tyrimai rodo, jog pakankamos niacino dozės gali:

  • Sumažinti bendro cholesterolio kiekį kraujyje
  • Ryškiai sumažinti trigliceridų koncentraciją
  • Mažinti MTL (žemo tankio lipoproteinų) kiekį
  • Didinti DTL (didelio tankio lipoproteinų) – „gerojo“ cholesterolio – lygį

Jei statinai pasižymi stipriu MTL cholesterolio mažinimo poveikiu, tačiau kiek santūriau didina DTL, niacinas išsiskiria tuo, jog kombinacijoje su kitais metodais gali žymiai padidinti DTL lygį ir nuosaikiai pagerinti bendrą lipidų profilį.

Ar niacinas tikrai veikia geriau už statinus?

Kadangi statinai dažnai skiriami profilaktiškai ar kaip pagrindinė terapija padidėjusiam cholesteroliui gydyti, suprantama, kodėl kyla klausimas, ar niacinas gali būti efektyvesnis. Moksliniai tyrimai rodo, kad niacinas iš tiesų efektyviai mažina trigliceridus ir didina DTL lygį, tačiau statinai stipriau mažina „blogąjį“ cholesterolį (MTL) bei užtikrina didesnę širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją.

2010–2014 metais atliktos kelios didelės klinikinės studijos (pvz., AIM-HIGH, HPS2-THRIVE) parodė, jog papildomas niacino vartojimas šalia statinų nepadidino apsaugos nuo širdies ir kraujagyslių įvykių, o vartojamas vienas dažnai nesuteikė geresnės naudos už standartinius vaistus. Be to, niacino veiksmingumui gali turėti įtakos dozė, individualūs sveikatos ypatumai ir kartu vartojami vaistai.

Mitai ir tikrovė: ar niacinas veikia „greičiau“?

Dalis informacijos internete teigia, kad niacinas pradeda veikti „beveik akimirksniu“, tačiau realybė sudėtingesnė. Kol niacinas pastebimai paveikia cholesterolio rodiklius, dažniausiai prireikia kelias savaites ar net mėnesius nuolatinio vartojimo, kaip ir statinų atveju. Nors pokyčiai DTL cholesterolio lygyje gali pasimatyti šiek tiek anksčiau nei statinų vartotojams, statinų greitas ir stiprus poveikis mažinant MTL cholesterolį iki šiol laikomas vienu didžiausių pliusų gydant aterosklerozę ir širdies ligų riziką.

Niacino vartojimo saugumas ir šalutinis poveikis

Svarbu žinoti, kad niacinas yra stiprus vitaminas ir papildas, kuris nevartojamas atsitiktinai ar be gydytojo priežiūros, ypač didelėmis dozėmis. Dažniausi niacino šalutiniai reiškiniai:

  • Veido „raudonio“ pojūtis (vadinamasis niacino flush): oda parausta, pradeda kaitinti arba niežėti
  • Galvos skausmas, pykinimas
  • Kepenų fermentų pakitimai, ypač ilgai vartojant dideles dozes
  • Padidėjusi rizika cukriniam diabetui esant polinkiui

Dėl šių priežasčių savarankiškai pradėti niacino kursą cholesterolio kontrolei nerekomenduojama be gydytojo konsultacijos, nes neturint aiškios priežiūros galima pakenkti kepenims ar sutrikdyti kitų vaistų veikimą.

Kodėl statinai išlieka gydymo auksiniu standartu?

Statinai yra plačiausiai pasaulyje skiriami cholesterolio mažinimo vaistai dėl daugybės patikimų tyrimų ir įrodyto veiksmingumo mažinant širdies bei kraujagyslių komplikacijų riziką. Jie pasižymi stipriu MTL cholesterolio mažinimo efektu, palyginti mažu šalutinių poveikių dažniu ir aiškiais rezultatais didelėse žmonių grupėse.

Nors kai kuriems pacientams dėl netoleravimo ar šalutinių reiškinių tenka ieškoti alternatyvų (tarp jų – ir niacino), didžioji dauguma vis tiek gauna reikiamą naudą vartodami statinus, todėl jų keisti arba papildyti kitais papildais be tikslios priežasties nereikėtų.

Patarimai siekiantiems sveikesnio cholesterolio

Mažinti cholesterolį – tai daugiau nei tik pasirinkti vaistą ar papildą. Svarbiausia yra holistinė sveikatos strategija:

  • Rinkitės subalansuotą, „Viduržemio jūros“ tipo mitybą
  • Reguliariai judėkite (bent 150 minučių fizinio aktyvumo per savaitę)
  • Venkite rūkymo ir mažinkite alkoholio vartojimą
  • Sekite kraujo tyrimus ir tartitės su gydytoju dėl gydymo plano
  • Vartokite papildus (niaciną ar kitus) tik pasitarę su gydytoju

Išvados: kada verta rinktis niaciną?

Nors niacinas – pigus ir kartais galintis pagerinti lipidų rodiklius papildas, jo „supergreito“ veikimo reputacija – kiek perdėta, o veiksmingumas stipriai priklauso nuo individualių aplinkybių. Statinai vis dar išlieka efektyviausias ir saugiausias būdas didelės rizikos asmenims sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę. Jeigu dėl šalutinių reiškinių statinų vartoti negalite, apie galimas alternatyvas, įskaitant niaciną, būkite informuoti – bet sprendimą priimkite kartu su sveikatos specialistu. Svarbiausia – kompleksinis požiūris į savo širdies sveikatą ir atsakingas gydymo pasirinkimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *