Tiesa apie vandenį su soda – naudinga ar žalinga?

Tiesa apie vandenį su soda – naudinga ar žalinga?

Vanduo su soda Lietuvoje dažnai asocijuojasi su greita priemone virškinimui palengvinti ar „rūgšties“ neutralizavimui po sunkaus maisto. Šiuolaikinėje žiniasklaidoje ir interneto forumuose gausu įvairiausių nuomonių – vieni giria šio derinio naudą sveikatai, kiti įspėja apie galimus šalutinius poveikius. Tad kur slypi tiesa? Ar vandenį su soda tikrai galima gerti be baimės, ar visgi vertėtų rinktis kitus būdus sveikatai stiprinti?

Kas yra vanduo su soda?

Kalbant apie „vandenį su soda“, dažniausiai turima omenyje paprastas vanduo, į kurį dedama šiek tiek natrio bikarbonato – maistinės sodos. Tai ne gazuotas (mineralinis) vanduo, o būtent vanduo, į kurį įberiamas baltas miltukas. Šis mišinys namuose populiarus jau kelis dešimtmečius, dažnai naudojamas kaip liaudiška priemonė virškinimui gerinti ar rūgštingumui mažinti.

Kaip veikia soda organizme?

Natrio bikarbonatas – tai natūralus šarminis junginys, kuris, patekęs į skrandį, reaguoja su skrandžio rūgštimi (druskos rūgštimi) ir ją neutralizuoja. Dėl cheminės reakcijos sumažėja rūgštingumas, pasigamina anglies dioksidas, kuris gali sukelti šiokį tokį pilvo pūtimą, raugėjimą. Dėl šios priežasties soda dažnai naudojama kaip pirmoji pagalba, kai vargina rėmuo ar „perdega“ skrandis.

Kokiais atvejais ir kam žmonės vartoja vandenį su soda?

  • Trumpalaikiam rėmens (refliukso) simptomų lengvinimui
  • Skrandžio rūgšties neutralizavimui pavalgius sunkesnio, riebesnio maisto
  • Neretai – kaip liaudišką, „valomąją“ priemonę esant persivalgymui ar kitokiam virškinimo diskomfortui
  • Kartais girdima rekomendacijų „šarminti organizmą“, nors pastarosios neturi tvirtų mokslinių argumentų

Nauda: ar vanduo su soda – efektyvus pagalbininkas?

Trumpalaikis palengvėjimas nuo rėmens

Vandens su soda veiksmingumą siekiant sumažinti rūgštingumą trumpam laikotarpiui galima pagrįsti chemijos principais – soda tikrai neutralizuoja druskos rūgštį skrandyje. Todėl gali padėti sumažinti nemalonius, deginančius pojūčius, atsirandančius dėl refliukso.

Laikinas virškinimo palengvinimas

Vartojant sodos tirpalą po sunkaus maisto, kartais pasijaučiama geriau dėl sumažėjusio rūgšties kiekio skrandyje. Kai kuriems žmonėms ši praktika atrodo naudinga – išnyksta raugėjimas, nebepuola rūgštis į stemplę.

Kiti teigiami aspektai

  • Soda – palyginti pigi ir lengvai prieinama buitinė priemonė
  • Suteikia greitą (bet trumpalaikį) efektą
  • Vartojant labai retai ir mažomis dozėmis, nereikšminga žala tikimybė daugeliui sveikų asmenų yra maža

Rizikos ir šalutiniai poveikiai: būtina žinoti

Ilgalaikis vartojimas – pavojus sveikatai

Nors soda trumpam neutralizuoja rūgštį, dažnas ar ilgalaikis jos vartojimas gali sukelti daugiau problemų nei naudos. Per didelis šio miltelio suvartojimas gali lemti skrandžio sulčių disbalansą, trikdyti virškinimą ar net prisidėti prie opaligių formavimosi.

Nuslopinta natūrali apsauginė funkcija

Rūgštis skrandyje reikalinga ne tik virškinimui, bet ir bakterijų, virusų sunaikinimui. Dažnas rūgšties neutralizavimas sumažina natūralią organizmo apsaugą – padidėja uždegimų ar net infekcijų rizika.

Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai

Soda – tai natrio junginys. Didelis natrio kiekis didina kraujo spaudimą, apkrauna inkstus. Ypač pavojinga, jei žmogus turi širdies, kraujagyslių ar inkstų problemų. Nepastebimai gali vystytis alkalozė – per didelis organizmo šarmingumas, kas sukelia raumenų būklės pasikeitimus, širdies ritmo sutrikimus ir kitus sveikatos nesklandumus.

Nesklandumai virškinimo trakte

  • Dažnas pilvo pūtimas dėl gaminamo anglies dioksido
  • Raugėjimas ar net pykinimas
  • Ilgainiui – net ir skrandžio gleivinės pažeidimai

Kyla pavojus tam tikroms žmonių grupėms

Vyresniems žmonėms, nėščiosioms, sergantiems lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies, inkstų nepakankamumu) vartoja natrio preparatus su papildomu atsargumu. Jiems ši liaudiška priemonė gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Dažniausi mitai apie vandenį su soda

Mitų paneigimas

  • „Soda šarmina visą organizmą“. Organizmo rūgščių-šarmų pusiausvyra reguliuojama labai griežtai, vidaus terpės pH keisti paprasto gėrimo neįmanoma.
  • „Soda – natūralus būdas susidoroti su visais skrandžio negalavimais“. Ji tik trumpam sumažina simptomus, bet jų nepriežastis neišsprendžia.
  • „Gerti vandenį su soda galima kasdien“. Reguliarus vartojimas didina šalutinių poveikių bei komplikacijų riziką.

Kai vandens su soda derėtų vengti

  • Žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį
  • Sergantiems inkstų, širdies ligomis
  • Nėščioms moterims
  • Vaikams
  • Vartojantiems vaistus, kuriuos gali veikti natrio kiekio pokyčiai

Ką rinktis vietoj vandens su soda?

Sunkiau virškinant ar pasireiškus rėmeniui, dažniausiai kur kas saugesni būdai yra subalansuota mityba, tinkamos porcijos, reguliarus valgymo laikas. Jei reikalinga vaistinė pagalba, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku – šiuolaikiniai antacidiniai preparatai yra efektyvesni ir su mažiau nepageidaujamų poveikių.

Išvados ir rekomendacijos

Vanduo su soda gali būti greita, laikina pagalba vienkartiniam skrandžio nepatogumui palengvinti. Vis dėlto, dažnai ar ilgą laiką vartojant, būklei nepalengvėjus ar atsiradus šalutiniams pojūčiams, būtina kreiptis į gydytoją. Ilgalaikis savarankiškas gydymas soda gali būti žalingas, ypač žmonėms, turintiems širdies, kraujagyslių ar inkstų ligas. Svarbiausia – naudokime aiškiais, pagrįstais faktais ir, jei abejojate, konsultuokitės su sveikatos priežiūros specialistu. Sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba ir dėmesys savijautai – kur kas efektyvesnis kelias siekiant geresnės savijautos nei greitos, abejotinos liaudiškos priemonės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *