Ar saugu vartoti vitaminus be gydytojo konsultacijos?

Ar saugu vartoti vitaminus be gydytojo konsultacijos?

Vitaminai dažnai laikomi sveikos gyvensenos dalimi, o jų papildų lentynos vaistinėse ar prekybos centruose nuolat vilioja spalvingomis pakuotėmis ir žadančiomis antraštėmis. Daugeliui žmonių kyla klausimas – ar saugu vartoti vitaminus savarankiškai, be gydytojo konsultacijos? Nors vitaminai atlieka svarbią funkciją žmogaus organizme ir padeda išlaikyti gerą sveikatą, neteisingas jų vartojimas gali sukelti daugiau žalos nei naudos. Šiame straipsnyje aptarsime, kada vitaminai reikalingi, kokie pavojai slypi vartojant juos be medicininės priežiūros, ir kokias taisykles vertėtų žinoti prieš pradedant papildų kursą.

Vitaminų vaidmuo organizme

Vitaminai yra organinės medžiagos, kurių organizmas pats negali pasigaminti pakankamais kiekiais, todėl būtina juos gauti su maistu. Jie padeda reguliuoti medžiagų apykaitą, stiprina imuninę sistemą, užtikrina tinkamą nervų, raumenų ir kitų sistemų veiklą. Kadangi kiekvienas vitaminas atlieka skirtingą funkciją, jų trūkumas gali turėti įvairių pasekmių sveikatai.

Kada vitaminų papildai iš tiesų reikalingi?

Daugelis žmonių nori užbėgti lėtinių ligų ar prastos savijautos situacijoms už akių, todėl renkasi vitaminus profilaktiškai. Tačiau moksliškai pagrįsta, kad sveikam žmogui, subalansuotai besimaitinančiam, vitaminų papildų dažniausiai nereikia. Kai kurios situacijos, kuriose vitaminų papildai tampa tikrai svarbūs, yra:

  • Nėštumas (ypač folio rūgštis ir vitaminas D)
  • Vyresnis amžius (dažnesnis vitamino B12, D, kalcio trūkumas)
  • Lėtinės ligos ar tam tikros būklės (pvz., virškinimo sutrikimai, celiakija)
  • Veganiška ar labai ribota dieta
  • Tam tikri vaistai, kurių vartojimas sutrikdo maisto medžiagų pasisavinimą

Visais kitais atvejais prioritetas turi būti teikiamas įvairiai, pilnavertei mitybai, kurioje gausu vaisių, daržovių, grūdų ir baltymų šaltinių.

Pavojai vartojant vitaminus be gydytojo priežiūros

Pernelyg didelės dozės ir hipervitaminozė

Žmonės dažnai daro prielaidą, kad vitaminų perteklius yra nekenksmingas, mat jie “išsiskirs natūraliai”. Tai teisinga ne visada: vandenyje tirpūs vitaminai (pvz., C ar B grupės) dažniausiai pasišalina per inkstus, tačiau riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E ir K) kaupiasi audiniuose. Dėl to galima išsivystyti vadinamajai hipervitaminozei, pasireiškiančiai tokiais simptomais kaip pykinimas, galvos skausmai, kepenų pažeidimai, net kaulų trapumas (vitamino D perteklius).

Nesugebėjimas atpažinti pagrindinės problemos

Pavojus slypi ir tame, kad savarankiškas vitaminų vartojimas gali maskuoti kitas ligas. Pavyzdžiui, nuovargį galima bandyti gydyti multivitaminais, tačiau jis gali būti lėtinių ligų, hormonų ar psichologinių problemų simptomas. Gydytojas, atlikęs reikiamus laboratorinius tyrimus, padeda nustatyti tikslias trūkumų priežastis ir parinkti tinkamiausią gydymą.

Sąveika su vaistais ar kitais papildais

Vitaminai gali sąveikauti su dažnai vartojamais vaistais – pavyzdžiui, vitaminas K mažina kraujo krešėjimą mažinančių vaistų (antikoaguliantų) veiksmingumą, vitaminas E stiprina kraujo skystinimo poveikį, o didelės vitamino C dozės gali trikdyti kai kurių onkologinių gydymų eigą. Be gydytojo ar vaistininko patarimo, rizikuojama gauti daugiau žalos nei naudos.

Populiariausi vitaminų vartojimo mitai

Vitaminai tinka visiems ir visada

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių mitų – kad vitaminus gali vartoti bet kas ir bet kada. Realybėje jų poreikis priklauso nuo individualios būklės, mitybos įpročių, amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo ir net genetinių veiksnių.

Kuo daugiau – tuo geriau

Pamirštama, kad vitaminai nėra vaistai “nuo visko”, o per didelis jų kiekis gali netgi susilpninti organizmo atsparumą ligoms ar pakenkti organams.

Natūralūs papildai yra saugūs

Net jei ant pakuotės nurodyta „natūralus“, tai nereiškia, kad papildas visiškai saugus. Natūralūs ekstraktai kartais pasižymi stipriu biologiniu poveikiu, kuris gali sukelti šalutinių reakcijų ar sukelti alergiją.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Prieš pradedant vartoti bet kokius vitaminų papildus, visada rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jeigu:

  • Jaučiate ilgalaikį nuovargį, silpnumą, odos ar plaukų pokyčius
  • Sirgote ar sirgstate lėtinėmis ligomis
  • Vartojate vaistus nuolat
  • Esate nėščia ar planuojate nėštumą
  • Laikotės labai ribotos, augalinės arba eliminuojančios dietos

Vien laboratoriniai tyrimai gali objektyviai parodyti, ar tikrai reikia papildomai vartoti vitaminus, o jeigu taip – kokios formos ir kokios dozės yra saugiausios bei efektyviausios.

Kaip atsakingai vartoti vitaminus?

Atsižvelkite į savo individualią būklę

Jei gydytojas nustatė, jog reikalingas tam tikro vitamino papildymas, svarbu laikytis rekomenduojamų dozių ir pasirinkti patikimą gamintoją. Nereikėtų vartoti kelių papildų vienu metu, jei nesate tikri dėl jų sudėties ar suderinamumo.

Skaitykite sudėtį ir rinkitės kokybę

Nepasikliaukite reklaminiais pažadais – svarbu peržvelgti, kokiuose kiekiuose yra veikliųjų medžiagų ir ar nėra perteklinių priedų. Kokybiški papildai turi aiškiai nurodytą dozavimą ir sudėtį.

Stenkitės gauti vitaminų natūraliai

Subalansuota mityba – geriausias būdas užtikrinti pakankamą vitaminų kiekį organizme. Tik ilgalaikiai mitybos įpročiai užtikrina ilgalaikę naudą sveikatai.

Apibendrinimas: ar saugu vartoti vitaminus be gydytojo konsultacijos?

Nors vitaminai dažnai atrodo nekalti ir “universalūs”, jų netikslingas vartojimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Tuo tarpu subalansuota mityba yra pats saugiausias ir veiksmingiausias būdas palaikyti reikiamą vitaminų kiekį. Jei kilo įtarimų dėl trūkumo ar galvojate apie ilgalaikį papildų kursą, pirmiausia kreipkitės į gydytoją ir atlikite reikiamus tyrimus. Tik tuomet galite būti tikri, kad pasirinktas papildų vartojimo būdas išties padės jūsų organizmui, o ne pakenks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *