Beryliozė (lėtinė berylio liga): simptomai ir gydymas

Beryliozė (lėtinė berylio liga): simptomai ir gydymas

Beryliozė, arba lėtinė berylio liga, yra reta, bet rimta kvėpavimo takų liga, kurią sukelia ilgalaikis poveikis berylio dulkėms ar garams. Liga išsivysto, kai imuninė sistema reaguoja į berylio daleles, patekusias į organizmą, dažniausiai įkvėpus. Beryliozė dažniausiai nustatoma žmonėms, dirbantiems su beryliu ar jo junginiais pramonėje – pavyzdžiui, metalo apdirbimo, aviacijos, branduolinėje ir elektronikos srityse. Tinkamai atpažinus ligos simptomus bei laiku diagnozavus, galima kontroliuoti ligos eigą ir išvengti sunkesnių komplikacijų. Straipsnyje aptarsime, kas yra beryliozė, kokie jos simptomai, kaip diagnozuojama ir gydoma ši liga bei ką svarbu žinoti siekiant apsisaugoti nuo jos.

Kas yra beryliozė ir kodėl ji atsiranda?

Beryliozė – tai lėtinė autoimuninė liga, kurią išprovokuoja organizmo reakcija į berylio daleles kvėpavimo takuose. Berylis yra lengvas, stiprus metalas, naudojamas įvairiose pramonės šakose dėl savo unikalių savybių. Tačiau kai kuriems asmenims, veikiamiems šio metalo ar jo dulkių, ima formuotis imuninė reakcija, sukelianti ilgalaikį plaučių audinio uždegimą ir granuliomų susidarymą.

Pagrindinė beryliozės priežastis – darbinis kontaktas su beryliu. Didžiausią riziką susirgti turi žmonės, direktiai kvėpuojantys berylio turinčiomis dulkėmis ar garais. Rečiau liga išsivysto žmonėms, kuriems berylio dalelės patenka ant pažeistos odos, tačiau dažniausiai pažeidžiami būtent plaučiai.

Kaip vystosi lėtinė berylio liga?

Patekusios berylio dalelės sukelia lėtą, dažnai besimptomę uždegiminę reakciją plaučiuose. Svarbus beryliozės bruožas – granuliomų susidarymas. Granuliomos tai mažos, ląstelių sankaupomis pasireiškiančios uždegiminės kapsulės, kurios išsivysto organizmui mėginant „izoliuoti“ svetimą medžiagą – šiuo atveju berylį. Laikui bėgant, granuliomos gali pažeisti plaučių audinį, sumažinti kvėpavimo gebą, sukelti fibrozę.

Ne visiems, dirbantiems su beryliu, išsivysto beryliozė. Ligos atsiradimą lemia genetiniai veiksniai – nustatyta, kad tam tikri HLA genai lemia didesnį jautrumą beryliui. Liga gali pasireikšti praėjus mėnesiams ar net dešimtmečiams po kontakto su beryliu.

Beryliozės simptomai

Lėtinė berylio liga vystosi pamažu – ankstyvosios stadijos dažnai būna besimptomės arba simptomai būna labai neryškūs. Tačiau progresuojant ligai, simptomai ryškėja ir paveikia kasdienį gyvenimą. Pagrindiniai beryliozės simptomai:

  • Lėtinis, užsitęsęs kosulys
  • Dusulys, dažnai pasireiškiantis fizinio krūvio metu
  • Skausmas ar spaudimo jausmas krūtinėje
  • Nuovargis, silpnumas
  • Svorio kritimas, apetito sumažėjimas
  • Karščiavimas (retesnis simptomas)

Progresuojant ligai, gali pasireikšti sunkesni simptomai:

  • Ženkli dusulio progresija netgi ramybės būsenoje
  • Mėlynavimas (cianozė) dėl nepakankamo deguonies kiekio kraujyje
  • Patinimas kojose (dėl širdies nepakankamumo, jei išsivysto plaučių hipertenzija)

Komplikacijos ir ilgalaikės pasekmės

Negydoma ar progresuojanti beryliozė gali sukelti rimtų pasekmių. Ilgainiui pažeidžiamas plaučių audinys, vystosi plaučių fibrozė – plaučių elastingumo praradimas dėl randėjimo procesų. Sunkiais atvejais gali atsirasti širdies dešinės pusės nepakankamumas (cor pulmonale) dėl plaučių arterijų spaudimo padidėjimo. Šios komplikacijos sunkiai gydomos ir ženkliai pablogina gyvenimo kokybę.

Beryliozės diagnostika

Ligų istorija ir darbo aplinka

Beryliozei diagnozuoti reikalinga atidi paciento apklausa – nuodugniai vertinami simptomai ir darbo istorija. Ypač svarbu nustatyti, ar pacientas buvo veikiamas berylio dulkėmis, kada ir kiek laiko dirbo su šia medžiaga.

Instrumentiniai ir laboratoriniai tyrimai

  • Plaučių rentgenograma arba kompiuterinė tomografija (KT): įvertinama ar nėra plaučių granuliomų, randų, pokyčių plaučių audinyje.
  • Plaučių funkcijos tyrimai (spirometrija, difuzijos testas): parodoma sumažėjusi plaučių talpa, pablogėjusi dujų difuzija.
  • Berylio limfocitų proliferacijos testas (BeLPT): specifinis kraujo arba bronchoalveolinių nuoplovų testas, nustatantis imunologinį jautrumą beryliui.
  • Bronchoskopija su plaučių biopsija: paimama plaučių audinio ar bronchoalveolinių nuoplovų mėginiai, vertinamas granuliomų buvimas ir uždegimo požymiai.
  • Kraujo tyrimai: nespecifiniai uždegimo požymiai, kartais gali būti eozinofilija ar padidėjęs serumo kalcio kiekis.

Diferencinė diagnostika

Beryliozės požymiai labai primena sarkoidozę, tuberkuliozę, idiopatinę plaučių fibrozę ir kitas plaučių ligas su uždegimu bei granuliomomis. Tik, derinant simptomus, darbo istoriją ir specifinius laboratorinius bei instrumentinius tyrimus, galima nustatyti tikslų diagnozės.

Beryliozės gydymas

Lėtinės berylio ligos gydymo tikslas – sumažinti plaučių uždegimą, pristabdyti arba sustabdyti ligos progresavimą ir palengvinti simptomus. Nors visiškai išgydyti ligos dažniausiai nepavyksta, tinkamai gydant galima pagerinti gyvenimo kokybę ir sulėtinti plaučių funkcijos blogėjimą.

Pagrindinės gydymo priemonės

  • Berylio poveikio nutraukimas: svarbiausias gydymo žingsnis – visiškai nutraukti tolesnį kontaktą su beryliu, pereiti dirbti į kitą aplinką.
  • Kortikosteroidiniai vaistai (prednizolonas ar kiti): padeda mažinti plaučių uždegimą, kontroliuoja imuninę reakciją ir sumažina granuliomų formavimąsi. Dažniausiai taikomi ilgam laikui, dozė ir vartojimo trukmė parenkama individualiai.
  • Imunosupresiniai vaistai: skiriami tais atvejais, kai gliukokortikosteroidai nesuteikia pakankamo efekto arba jų vartoti negalima dėl šalutinių reiškinių (naudojami vaistai toki kaip metotreksatas, azatioprinas ar ciklosporinas).
  • Palaikomasis gydymas: deguonies terapija esant kvėpavimo nepakankamumui, kvėpavimo pratimai, reabilitacija.

Palaikomoji ir simptominė pagalba

  • Kvėpavimo reabilitacija: specialūs fizioterapijos pratimai, padedantys gerinti kvėpavimą, stiprinti kvėpavimo raumenis.
  • Skiepai: rekomenduojamos kasmetinės gripo vakcinos ir pneumokokinė vakcina siekiant sumažinti infekcijų riziką.
  • Mitybos stebėjimas ir fizinio aktyvumo palaikymas: padeda palaikyti energiją bei imunitetą.

Labai svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją pulmonologą, nuolat stebėti plaučių funkciją, adaptuoti gydymo planą pagal paciento būklę.

Beryliozės prevencija ir darbo sauga

Efektyviausias būdas išvengti lėtinės berylio ligos – užtikrinti profesinę saugą darbo aplinkoje. Pagrindinės prevencinės priemonės:

  • Naudoti asmenines apsaugos priemones (respiratorius, darbinius rūbus, pirštines)
  • Laikytis darbo saugos reikalavimų dirbant su beryliu ar jo gaminiais
  • Imtis dulkių ir garų šalinimo, vėdinimo sprendimų patalpose
  • Reguliariai tikrinti oro kokybę darbo vietose
  • Atlikti periodinius darbuotojų sveikatos patikrinimus, įskaitant BeLPT tyrimus

Taip pat svarbu darbuotojams šviesti apie berylio pavojus, galimus simptomus bei skubiai pranešti apie bet kokius sveikatos pokyčius.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei dirbate su berylio turinčiomis medžiagomis ir pastebite ilgalaikį kosulį, dusulį, nuovargį ar kitus kvėpavimo simptomus, reikėtų nedelsti ir pasitarti su gydytoju. Svarbu kuo anksčiau nustatyti ligą, kad būtų užkirstas kelias komplikacijoms. Jeigu jau sergate berylioze, būtina reguliariai lankytis pas pulmonologą ir laikytis gydymo bei saugos nurodymų.

Mitai ir realybė apie beryliozę

  • Netiesa, kad beryliozė išgydoma visiškai savaime – be nuolatinės specialistų pagalbos liga gali progresuoti.
  • Beryliozė neplinta nuo žmogaus žmogui, tai ne infekcinė liga.
  • Beryliozės simptomai gali išsivystyti net ir labai nutolus nuo paskutinio kontakto su beryliu.
  • Ar dirbant su beryliu būtina naudotis apsaugomis, net jei dulkėtumas nėra akivaizdus – mikrokiekiai berylio taip pat sukelia ligos riziką jautriems asmenims.

Išvada

Beryliozė arba lėtinė berylio liga – reta, bet labai rimta kvėpavimo sistema pažeidžianti liga, susijusi su berylio poveikiu darbo aplinkoje. Laiku atpažinus simptomus ir nutraukus berylio poveikį, galima efektyviai stabdyti ligos progresavimą. Pagrindinės gydymo priemonės yra kortikosteroidai, imunosupresantai, palaikomoji pagalba ir visapusiška darbo sauga. Itin svarbu, kad darbuotojai, dirbantys su beryliu, būtų nuolat informuojami apie galimus pavojus, stebėtų savo sveikatos būklę ir nedelsdami kreiptųsi į gydytoją, pajutę kvėpavimo simptomus. Atsakingas darbo saugos priemonių naudojimas – geriausia beryliozės prevencijos strategija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *