Jūsų liežuvis atskleidžia daugiau nei galvojate – ką rodo spalva?

Jūsų liežuvis atskleidžia daugiau nei galvojate – ką rodo spalva?

Ar kada nors pažvelgėte į veidrodį ir atkreipėte dėmesį į savo liežuvio spalvą? Galbūt pastebėjote, kad jis atrodo ryškiau raudonas, blyškesnis, geltonesnis ar net truputį mėlynas. Tai ne tik atsitiktinumai – liežuvio spalva gali nemažai pasakyti apie jūsų bendrą sveikatą, organizmo būklę ar net galimas ligas. Medicinoje liežuvio išvaizda jau seniai laikoma diagnostiniu rodikliu, padedančiu anksti pastebėti tam tikrus negalavimus. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime, ką konkrečios liežuvio spalvos gali rodyti apie jūsų sveikatą, ir kada verta kreiptis į gydytoją.

Liežuvio spalvos reikšmė: kodėl verta ją stebėti?

Liežuvis yra vienas universaliausių burnos organų – jis padeda kalbėti, ragauti, kramtyti bei ryti maistą. Tačiau liežuvis taip pat yra puikus indikatoriumi, atspindintis organizmo būklę. Jo spalvos, apnašų pobūdis ar netgi paviršiaus reljefas kartais leidžia įtarti ir sunkesnes, dažnai besimptomines ligas. Dėl gausios kraujo apytakos ir gleivinės atvirumo, liežuvio išvaizda gali sparčiai keistis reaguojant į uždegimus, infekcijas, vidaus organų sutrikimus, vitaminų ar mineralų trūkumus bei kitas priežastis.

Normali liežuvio spalva

Sveiko žmogaus liežuvis paprastai yra šviesiai rožinis, nedengtas storomis apnašomis, jo paviršius lygus, drėgnas, matomos mažos spenelės. Trumpalaikis spalvos pasikeitimas dėl maisto (pvz., uogų, saldainių) ar gėrimų nėra pavojingas, tačiau nuolatinė arba ryški spalvos kaita gali byloti apie tam tikras organizmo problemas.

Kokios liežuvio spalvos signalizuoja apie sveikatos sutrikimus?

Raudonas arba ryškiai raudonas liežuvis

  • Uždegimai ir infekcijos. Raudonas liežuvis dažnai reiškia uždegiminius burnos procesus – stomatitą, glositą (liežuvio uždegimą), kartais grybelinę infekciją. Tokia spalva būdinga ir esant virusinėms ar bakterinėms infekcijoms, pavyzdžiui, skarlatinai.
  • Vitaminų trūkumas. Ryškus, lyg „lakuotas” liežuvis gali rodyti B grupės vitaminų (ypatingai B12) arba folio rūgšties trūkumą. Šis bruožas dažnas tarp griežtai vegetarų, senjorų ar žmonių, kurių skrandžio gleivinė pažeista.
  • Aukšta temperatūra ar dehidratacija. Liežuvis gali parausti net dėl išgerto karšto gėrimo ar kūno temperatūros pakilimo. Pavėrus ilgai sunkaus fizinio krūvio, lietuviams būdinga pastebėti paraudusį, sausą liežuvį, dėl dehidratacijos.

Blyškus arba beveik baltas liežuvis

  • Mažakraujystė. Jei liežuvis įgauna nenatūraliai blyškią spalvą, pravartu pasitikrinti dėl mažakraujystės (anemijos). Dėl kraujo hemoglobino stygiaus gleivinė taip pat praranda rausvumą.
  • Sumažėjęs kraujo kiekis. Blyškus, sausas liežuvis pasitaiko netekus daug kraujo ar sergant ligomis, sukeliančiomis ilgalaikius vidinius kraujavimus.
  • Infekcinės ir grybelinės ligos. Baltos apnašos ne visada reiškia ligą (jos būdingos būsimiems vaikams po pienių arba suaugusiems po antibiotikų kurso), bet storos, nenulupančios apnašos dažnai signalizuoja apie burnos kandidozę ar virusines infekcijas.

Mėlynas arba violetinis liežuvis

  • Sutrikusi kraujotaka ir deguonies trūkumas. Pilkšvai melsva ar violetinė liežuvio spalva būdinga esant širdies ar plaučių nepakankamumui, kai kraujas blogai prisotinamas deguonimi.
  • Kai kurios retos ligos. Tokia spalva gali būti ir sunkios lėtinės venų ar kepenų ligos požymis, todėl pastebėjus ilgalaikį liežuvio pamėlynavimą reikėtų nedelsti – būtina medicininė konsultacija.

Geltonas liežuvis

  • Kepenų ir tulžies pūslės ligos. Jeigu liežuvis įgauna gelsvą atspalvį, o ypač, jei gelsta ir akys, verta tikrintis kepenis, tulžies pūslę ar kasą (pavyzdžiui, dėl hepatito, tulžies akmenų ar gelta).
  • Rūkymas ir bloga burnos higiena. Dažnai gelsvas liežuvis neturi aiškios ligos – tai gali būti ilgalaikio rūkymo, gausaus kavos ar arbatos vartojimo padarinys.

Juodas arba tamsus liežuvis

  • Burnos higienos stoka. Juodos ar tamsios apnašos dažniausiai yra prastos burnos higienos, tam tikrų maisto dažų naudojimo ar net aktyvuotos anglies, preparatų liekana.
  • Juodoji plaukuotojo liežuvio liga. Tai retos, bet dažniausiai nekenksmingos būklės pavadinimas (“lingua villosa” sindromas), dažniau pasitaikantis tarp rūkalių, vartojančių antibiotikus ar ilgai besilaikančių burnoje protezų.

Kada verta susirūpinti ir kreiptis į gydytoją?

Dauguma liežuvio spalvos pokyčių yra laikini ir nedingusios priežasties dažnai grįžta į normalią būseną. Tačiau kai kurie atvejai reikalauja rimto dėmesio ir gydytojo apžiūros:

  • Liežuvio spalva pakitusi jau ilgą laiką (daugiau nei kelias dienas ar savaites) be aiškios paaiškinamos priežasties.
  • Kartu pastebite kitus simptomus: skausmą, opelę, kraujavimą, kartumo jausmą, burnos džiūvimą ar kvėpavimo, rijimo sunkumų.
  • Pastebimas stiprus liežuvio patinimas, sunku kalbėti ar ryti.
  • Kinta ir kitos gleivinės (pvz., pasirodo gelta – gelsta akių baltymai ar oda).

Kas iš tiesų lemia liežuvio spalvos pokyčius?

Liežuvio spalvą daugiausia lemia jo kraujotaka, gleivinės storis ir apnašos sudėtis. Bet kokie organizmo sistemos sutrikimai – kraujo, širdies kraujagyslių, kvėpavimo ar endokrininiai pokyčiai, vitaminų ar mineralų stygius – greitai atsispindi ant šios subtilios gleivinės. Taip pat svarbūs burnos higienos įpročiai, rūkymas, vaistų vartojimas, per dažnas burnos skalavimo skysčių vartojimas.

Mitai apie liežuvio spalvą

  • Mitais pagrįsta nuostata: „Liežuvio spalva pasikeičia tik dėl infekcijų.” – klaidinga, nes ją lemia ir vidaus organų veikla, mityba, vaistai, žalingi įpročiai.
  • Baltos apnašos visada reiškia grybelį. Tai netiesa – dažnai kalti išdžiūvusi burnos gleivinė, pieno produktai, rūgšti dieta ar net vitaminų trūkumas.
  • Geltonas liežuvis signalizuoja tik apie kepenų ligą. Kartais jo spalvą pakeičia įprastas rūkymas, dažnas kavos ar arbatos vartojimas.

Kaip prižiūrėti liežuvio sveikatą?

  • Reguliariai valykite liežuvį valant dantis švelniu šepetėliu arba specialiu grandikliu.
  • Rinkitės subalansuotą mitybą, gausią vitaminų ir mineralų – ypač geležies ir B grupės vitaminų.
  • Nevartokite per daug alkoholio, venkite tabako gaminių.
  • Ribokite kavos, stiprios arbatos, dažytų produktų naudojimą.
  • Pastebėjus neįprastų požymių, nelaukite – pasitarkite su gydytoju ar odontologu.

Apibendrinimas

Liežuvio spalva – svarbus vidaus ligų bei bendros organizmo sveikatos indikatorius. Dažniausiai pakitimai yra laikini, tačiau ilgalaikiai, neišnykstantys pokyčiai turėtų paskatinti atidesnį savęs stebėjimą ir laiku kreiptis į specialistą. Prisiminkite: rūpinimasis burnos sveikata – svarbi bendros savijautos ir ilgaamžiškumo dalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *