Vitaminas B12 yra būtinas organizmui dėl daugybės gyvybiškai svarbių funkcijų – nuo nervų sistemos veiklos iki raudonųjų kraujo kūnelių susidarymo. Tačiau dažnai šio vitamino trūkumas vystosi nepastebimai, kol nepasireiškia aiškūs simptomai. Vienas iš signalų, galinčių rodyti B12 trūkumą, yra odos pokyčiai. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip atpažinti galimą vitamino B12 trūkumą pagal odą, kokie požymiai turėtų atkreipti dėmesį ir ką daryti pastebėjus nerimą keliančius simptomus.
Kaip B12 veikia odą?
B12 vitaminas (kobalaminas) atlieka svarbų vaidmenį ląstelių dalijimuisi, DNR sintezėje ir raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje. Taip pat jis padeda nervų signalų perdavimui bei baltymų ir riebalų metabolizmui. Odai, būdamos vienu didžiausių organų, šios funkcijos svarbios norint greitai atsinaujinti, išlaikyti elastingumą, spindesį bei apsaugoti nuo išorinių pažeidimų. Kai organizmui trūksta B12, odos būklė gali skirtis, o kai kurie pokyčiai tampa pirmuoju trūkumo ženklu.
Kokie odos požymiai gali rodyti B12 trūkumą?
Blyški arba gelsva oda (pageltimas)
Dažnas B12 trūkumo simptomas – odos blyškumas arba gelsvumas, dažniausiai pastebimas ant veido ir rankų. Tai atsiranda, nes organizmas negali pasigaminti pakankamai sveikų raudonųjų kraujo kūnelių. Dėl to į kraują patenka mažiau hemoglobino turinčių ląstelių, odos kapiliaruose sumažėja deguonies ir ji tampa blyški. Gelsvumas gali atsirasti, nes trūkumui progresuojant didėja bilirubino kiekis kraujyje, kuris dažo odą gelsvai.
Niežulys, paraudimas ar išsausėjusi oda
B12 trūkumas gali lemti sausą, pleiskanojančią ar šiurkščią odą, kartais pasireiškia niežuliu ar raudonais plotais. Tai susiję su pablogėjusia ląstelių apykaita ir odos atsinaujinimu. Sumažėjus odos gebėjimui sulaikyti drėgmę, ji tampa jautresnė, greičiau išsausėja ir linkusi į nedidelius uždegimus.
Tamsios dėmės arba hiperpigmentacija
Tam tikrais atvejais B12 trūkumas gali pasireikšti tamsios spalvos dėmėmis – hiperpigmentacija. Daugiausia jų pastebima ant plaštakų, kojų pėdų, pirštų ar aplink burną. Nors tokios dėmės dažnesnės sergant kitomis ligomis, išskirtinai B12 trūkumo atveju pažeidžiamos delnų ar pėdų raukšlės. Tikslus mechanizmas iki galo neišaiškintas, bet manoma, kad vitaminų balanso netekimas trikdo melanino, odos pigmento, gamybą ir pasiskirstymą.
Burnos kampučių skilinėjimas (cheilitas), liežuvio pokyčiai
Nors tai nėra tiesiogiai odos, bet odai artimos vietos, burnos kampų skilinėjimas (vadinamas kampiniu cheilitu) – būdingas B12 trūkumo požymis. Taip pat liežuvis gali išryškėti ir ištinti, parausti, atsiranda nemalonių pojūčių, deginimo ar opelių. Tai susiję su sutrikusiu audinių atsikūrimu ir sumažėjusia gleivinės apsauga nuo aplinkos poveikio.
Kiti simptomai, galintys lydėti odos pokyčius
- Kvėpavimo sutrikimai ir silpnumas – dėl kraujo sumažėjusio gebėjimo pernešti deguonį.
- Jautrumas šalčiui, galūnių tirpimas ar „adatėlių“ pojūtis.
- Nuovargis, sumažėjęs darbingumas, nuotaikos svyravimai.
- Plaukų slinkimas ar nagų trapumas – pastarieji irgi glaudžiai susiję su vitamino B12 lygiu.
Kodėl B12 trūkumas dažnai lieka nepastebėtas?
B12 trūkumas vystosi palengva. Pradiniame etape odos simptomai nėra išreikšti arba jie priskiriami kitoms priežastims: stresui, oro sąlygoms, netinkamai mitybai ar alergijai. Tik progresuojant trūkumui ir atsirandant keliems simptomams vienu metu, žmonės susimąsto apie gilesnes organizmo problemas. Ypač rizikos grupei priklauso veganišką ar vegetarišką mitybą pasirinkę žmonės, vyresnio amžiaus asmenys bei turintys virškinimo trakto ligų, sutrikdančių vitamino pasisavinimą.
Kaip atskirti B12 trūkumą nuo kitų odos ligų?
Blyški arba gelsva oda, paraudimas ar dėmės gali kilti ir dėl kitų ligų – geležies stokos, kepenų, inkstų ar endokrininių sutrikimų. Nors B12 trūkumas turi kelis akivaizdžius požymius, tikslią diagnozę galima nustatyti tik atlikus kraujo tyrimus.
- Būtinai pasitarkite su gydytoju, jei pasireiškė keli čia aprašyti simptomai.
- Negydomas B12 trūkumas gali sukelti rimtesnių neurologinių ar širdies-kraujagyslių komplikacijų.
- Odos pokyčius, nesusijusius su vitamino stoka, dažniausiai lydi papildomi simptomai: ryškus niežėjimas, uždegimas, paviršinis muštinis skausmas ar pūlingi bėrimai.
Mitai apie B12 ir odą
- Mitai, kad B12 trūkumas visada sukelia odos bėrimus ar alergijas nėra pagrįsti. Šie simptomai dažnesni dėl kitų priežasčių. Tipiškesni pokyčiai – odos blyškumas, gelsvumas ar hiperpigmentacija.
- B12 papildų vartojimas neatstatys odos būklės per kelias dienas. Šio vitamino atsargų atstatymas užtrunka keletą savaičių ar net mėnesių, o rezultatai gali skirtis priklausomai nuo deficitą sukėlusios priežasties.
- B12 papildai nėra vaistas nuo aknės. Nors vitamino trūkumas turi įtakos odos sveikatai, aknės gydymui reikalingos kitos priemonės.
Kaip pasirūpinti pakankamu B12 lygiu?
Stebėti mitybą ir reguliariai tikrintis sveikatą – svarbiausi žingsniai užkertant kelią vitaminų trūkumui. B12 daugiausiai randama gyvūninės kilmės produktuose: mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose, pieno produktuose. Vegetarai ar veganai turėtų rinktis B12 papildus arba praturtintus maisto produktus. Svarbu vengti savarankiško gydymosi – jeigu pastebėjote aprašytus simptomus, pasitarkite su sveikatos specialistu dėl tikslios diagnostikos bei gydymo plano.
Ką daryti pastebėjus odos pokyčius?
- Neignoruokite ilgiau nei keletą savaičių besitęsiančių pokyčių: nuolatinio odos sausumo, atsiradusios geltonos ar tamsios dėmės, burnos kampų skilinėjimo.
- Kreipkitės į šeimos gydytoją ir paprašykite paskirti vitamino B12 kiekio tyrimą.
- Venkite savarankiško papildų vartojimo be gydytojo priežiūros – svarbu žinoti savo realų vitamino lygį.
- Pasirūpinkite subalansuota mityba ir venkite rizikingų veiksnių (alkoholio vartojimas, virškinimo sistemos ligos, netinkama dieta).
Išvados
B12 trūkumas gali pasireikšti subtiliais, bet reikšmingais odos pokyčiais – blyškumu, gelsvumu, sausa ar šiurkščia oda, tamsiomis dėmėmis ir burnos gleivinės pakitimais. Tai svarbus organizmo signalas, kad reikia atkreipti dėmesį į bendrą sveikatą ir mitybą. Laiku nustatytas ir gydomas B12 trūkumas padės išvengti rimtesnių pasekmių tiek odai, tiek bendrai savijautai. Jei pastebite bet kokius neįprastus odos ar gleivinės pokyčius, nedelskite kreiptis į gydytoją ir pasirūpinkite pilnaverte, subalansuota mityba.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.