Ar žinojote, kad kasdienis puodelis kavos ne tik pakelia nuotaiką, bet ir gali neprognozuojamai paveikti jūsų širdį? Mėgstamas rytinis ritualas gali būti tiek naudingas, tiek žalingas priklausomai nuo aplinkybių. Nors daugelis žmonių negali įsivaizduoti ryto be aromatingo kavos puodelio, pasirodo, kad šis įprotis gali turėti daugiau nei vieną sveikatos poveikį.
Kava ir jos moksliškai pagrįsti privalumai
Pirmiausia, kava yra kupina antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvųjų radikalų padaryta žala ląstelėms. Tyrimai rodo, kad kavos vartojimas gali būti susijęs su tam tikrų ligų rizikos mažinimu, įskaitant 2 tipo diabeto, Parkinsono ligos ir tam tikrų vėžio rūšių.
Nors kava jau seniai yra britų ir amerikiečių kultūros dalis, jos populiarumas auga visame pasaulyje, o sveikatos teigiamų poveikių sąrašo ilgėjimas tik prisideda prie šios karšto gėrimo šlovės. Be to, kava gali pagerinti fizinį darbingumą, nes kofeinas padeda geriau atlikti užduotis, reikalaujančias dėmesio, bei padidina sportinę ištvermę.
Kaip kava veikia širdį?
Vis dėlto, kava gali būti ir dviprasmiškas draugas jūsų širdžiai. Kai kurie tyrimai rodo, kad didelis kofeino kiekis gali laikinai padidinti kraujospūdį, o tai savo ruožtu gali padidinti širdies problemų tikimybę. Nors kava vidutiniais kiekiais laikoma saugia daugeliui žmonių, per didelis jos vartojimas gali sukelti nemalonių padarinių.
Kiekvieno organizmas kaviną skaidosi skirtingai, dėl genetiškai paveldėtų savybių. Tai reiškia, kad vieno žmogaus organizmas gali toleruoti didesnį kavos kiekį be ženklesnių efektų, o kitas gali jautriai reaguoti į net nedidelį kofeino kiekį.
Simptomai, kad kava gali jums kenkti
Jums gali būti naudingas kavos vartojimas, tačiau kai kurie simptomai gali rodyti, kad jūsų širdis kovoja su per dideliu kavos kiekio poveikiu. Pagrindiniai požymiai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį, yra:
- Nerimas ar nervingumas – jei po kavos jaučiatės neįprastai neramus ar susijaudinęs, tai gali būti signalas, kad jūsų kūnas nepriima tokio kofeino kiekio.
- Padidėjęs širdies ritmas – širdies persekiojimas ar net palpitacijos gali būti ženklas, kad per dažnai ar per daug geriate kavos.
- Miego sutrikimai – jei kava yra jūsų dienos palydovas, galite pastebėti sunkumų užmiegant arba išlaikant gilų miegą.
Kofeino ligos ir pavojai
Nors kava gali turėti gerų savybių, per didelė kofeino dozė gali sukelti kofeino intoksikaciją, kuri gali būti rimta problema. Ši būklė gali pasireikšti svaiguliu, galvos skausmu, širdies ritmo sutrikimu ir netgi rimtesniais širdies negalavimais.
Norint sumažinti šią riziką, patariama stebėti savo kavos vartojimą ir atkreipti dėmesį į bendrą suvartojamo kofeino kiekį, kuris gali būti gaunamas ne tik iš kavos, bet ir iš kitų gėrimų ar maisto produktų.
Ką svarbu žinoti apie individualų kofeino tolerantiškumą?
Kaip minėta anksčiau, jūsų kūno tolerancija kofeinui gali labai skirtis nuo kitų. Mokslininkai mano, kad genetiniai veiksniai gali daryti įtaką kofeino metabolizmui. Lengvai reaguojantis organizmas gali suvokti net mažas kofeino dozes streso būdu, tuo tarpu sunkiai metabolizuojamas kofeinas gali kauptis ir kelti didesnį pavojų.
Kaip saugiai mėgautis kava?
Jeigu kava yra jūsų mėgstamiausias gėrimas, nereikia jos atsisakyti visai – keletas paprastos strategijos gali padėti mėgautis jos teikiamais privalumais, išvengiant neigiamų pasekmių.
- Matuokite suvartojamą kofeino kiekį ir stenkitės laikytis rekomendacijų – Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad suaugusio žmogaus dienos kofeino norma neturėtų viršyti 400 miligramų (maždaug keturių kavos puodelių).
- Atkreipkite dėmesį į savo kūno siunčiamus signalus ir reguliuokite vartojamą kiekį pagal tai, ką jaučiate.
- Pasirinkite kokybišką kavą ir nevartokite jos prieš miegą – kokybiška kava yra mažiau linkusi sukelti nepageidaujamą reakciją, o vėlyvas vakaras nėra tinkamiausias laikas puodeliui šio stipraus gėrimo.
Apibendrinant, kava gali tapti nuostabiu kasdienio gyvenimo partneriu tiek sveikatai, tiek nuotaikai pagerinti, kol pastebite savo kūno reakcijas ir reguliuojate jos suvartojimą protingai. Rinkitės tą kelią, kuris geriausiai atitinka jūsų individualias sveikatos ir gerovės reikmes.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.