Kodėl šaltos kojos vasarą gali rodyti kraujotakos problemą?

Kodėl šaltos kojos vasarą gali rodyti kraujotakos problemą?

Vasara daugeliui asocijuojasi su šiluma ir gaiva, tačiau kai kurie žmonės net ir karščiausiomis dienomis skundžiasi šaltomis kojomis. Nors panaši būklė dažnai laikoma žiemos problema, šaltos kojos vasarą gali kelti klausimų apie sveikatą. Toks simptomas rodo, kad kūno periferinėms dalims – pirmiausia pėdoms – trūksta kraujotakos, o tai gali būti svarbus signalas apie kraujotakos sutrikimus. Supraskime, kodėl šaltos kojos vasarą turėtų skatinti atidumą savo sveikatai, ir ką su tuo daryti.

Kodėl kojos šąla net ir vasarą?

Kraujotaka ir periferiniai kraujagyslių sutrikimai

Pagrindinė šaltų kojų priežastis net karštu oru – sutrikusi kraujotaka. Kraujas neša deguonį ir maistines medžiagas į visus audinius, o kojų kraujagyslės yra vienos labiausiai nutolusios nuo širdies. Jei kraujagyslės susiaurėjusios, užspaustos ar jų sienelės pažeistos, kraujas sunkiai pasiekia pėdas, dėl to jos tampa šaltos. Šis reiškinys medicinoje vadinamas periferine kraujotakos nepakankamumu (arba periferine arterijų liga).

Kiti galimi veiksniai

  • Nervų pažeidimas (neuropatija): Kai periferiniai nervai nesugeba perduoti signalų apie šilumą ar šalčio pojūčius, gali atsirasti netipinių pojūčių, tarp jų – šaltos kojos.
  • Skydliaukės veiklos sutrikimai: Hipotireozė lėtina medžiagų apykaitą, dėl ko organizmas sunkiau palaiko normalią temperatūrą galūnėse.
  • Mažakraujystė: Esant mažam hemoglobino kiekiui, audiniai gauna mažiau deguonies ir tampa šaltesni, ypač kojų pirštai ir pėdos.

Kraujotakos problemų ženklai

Kada šaltos kojos turėtų kelti nerimą?

Dažnai šaltos pėdos gali būti paveldėtas bruožas arba susiję su individualiais organizmo ypatumais. Tačiau jei šaltos kojos pasireiškia kartu su kitais simptomais, būtina pasirūpinti išsamesniu ištyrimu:

  • Kojų pirštų ar padų tirpimas, dilgčiojimas
  • Odos blyškumas, ar net melsva spalva, lyg palietus ledą
  • Kojų arba pėdų skausmas vaikštant ar net ramybės būsenoje
  • Atviros žaizdelės, kurios sunkiai gyja
  • Silpnas pulsas pėdose

Jeigu šie požymiai kartojasi ar stiprėja, tai gali rodyti periferinę arterijų ligą arba rimtesnius kraujotakos sutrikimus. Tuomet reikia kreiptis į šeimos gydytoją ar kraujagyslių specialistą.

Kodėl tai pavojinga?

Ilgainiui sutrikusi kraujotaka gali sukelti rimtų komplikacijų: nuo lėtinio kojų skausmo iki odos opų, infekcijų ar net galūnės netekimo kraštutiniais atvejais. Be to, periferinių arterijų liga dažniausiai rodo ir bendrą kraujagyslių pažeidimą, todėl padidėja rizika širdies infarktui ar insultui.

Pagrindinės kraujotakos sutrikimų priežastys

  • Aterosklerozė: Tai liga, kai kraujagyslių sienelėse kaupiasi riebalinės plokštelės ir kraujagyslės susiaurėja arba užsikemša.
  • Diabetas: Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje ilgainiui pažeidžia kraujagysles ir nervus, taip dar labiau trikdydamas kraujotaką periferinėse srityse.
  • Rūkymas: Nikotinas siaurina kraujagysles ir spartina jų pažeidimą, o rūkaliams žymiai dažniau pasireiškia šaltų kojų problema dėl pablogėjusios kraujotakos.
  • Hipertenzija: Nuolatinis aukštas kraujospūdis apkrauna kraujagysles bei sukelia ankstyvą jų „senėjimą“.

Mitai apie šaltas kojas

  • Mitas: Šaltos kojos vasarą reiškia, kad žmogus „turi prastą kraują“.
    Faktas: Šiuolaikinė medicina nevartoja termino „prastas kraujas“. Dažniausiai kaltas – kraujagyslių susiaurėjimas ar funkcijos sutrikimas.
  • Mitas: Šaltos kojos atsiranda tik moterims.
    Faktas: Su kraujotakos problemomis gali susidurti bet kokios lyties ir amžiaus žmonės, ypač jei yra rizikos veiksnių.
  • Mitas: Jei pėdos šąla vasarą, tai nieko rimto.
    Faktas: Toks simptomas neturėtų būti ignoruojamas, nes gali būti pirmas kraujotakos sutrikimų ar kitų ligų požymis.

Kaip pagerinti kraujotaką kojose?

Judėjimas ir gyvenimo būdas

Labiausiai prieinamas būdas – reguliarus judėjimas. Bent 30 minučių aktyvaus judėjimo (pvz., vaikščiojimo, važinėjimo dviračiu) kasdien gerina kraujotaką galūnėse ir stiprina kraujagysles.

  • Venkite užsėdimo vienoje vietoje – periodiškai pakilti ir „pakratyti“ kojas itin svarbu.
  • Jei dirbate sėdimą darbą, darykite pertraukėles ir pasimankštinkite.
  • Gerkite pakankamai vandens – dehidratacija tirština kraują ir lėtina jo tekėjimą.
  • Venkite per ankštų batų ar kojinių.

Mityba ir žalingų įpročių kontrolė

Subalansuota mityba, kurioje gausu antioksidantų, polinesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų, padeda išsaugoti kraujagyslių sveikatą. Rekomenduojama valgyti daugiau žuvies, uogų, daržovių, riešutų, vengti sočiųjų riebalų, druskos pertekliaus.

Rūkymas ir alkoholio vartojimas neigiamai veikia kraujagysles, todėl reikėtų šiuos įpročius sumažinti arba jų visiškai atsisakyti.

Kai kada būtina gydytojo konsultacija

Jei ausite šaltas kojas ne tik trumpalaikiais periodais (pavyzdžiui, po maudynių šaltame vandenyje), bet nuolat, verta kreiptis į specialistą. Ypač, jei simptomus lydi spaudimo jausmas kojose, skausmas užsiimant fizine veikla, odos pokyčiai ar žaizdelės, kurios blogai gyja – tai jau yra rimti signalai.

Gydytojas gali paskirti tyrimus – kraujagyslių ultragarsą (doplerį), kraujo analizę, kitus reikalingus testus. Anksti nustatytos problemos leidžia efektyviau jas gydyti ir užkirsti kelią komplikacijoms.

Išvada: svarbu nepraleisti ženklo

Šaltos kojos vasarą nėra tik estetinis nepatogumas ar nepalankus klimato padarinys. Dažnai tai yra ženklas, kad kūnas siunčia signalą apie kraujotakos sutrikimus ar net sistemines ligas. Daugeliu atvejų prevencija ir paprasti pokyčiai gyvenimo būde gali padėti pagerinti kraujotaką. Tačiau ignoruoti šį simptomą – ypač jei yra papildomų nerimą keliančių požymių – nevertėtų. Pasirūpinkite profilaktika ir, esant reikalui, neatidėliokite vizito pas gydytoją – jūsų kraujagyslės dėkos jums už dėmesį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *