Ar galėtų jūsų naktinė rutina būti jūsų nuotaikos priešas? Daugelis mūsų atlikdami įprastus kasdienius veiksmus nesusimąsto apie jų galimą poveikį mūsų emocinei bei psichinei sveikatai. Tyrimai rodo, kad netgi paprasti įpročiai, kuriuos kasdien vykdome geriausiais ketinimais, gali turėti netikėtą poveikį mūsų nuotaikai ir psichinei būklei. Šiandien panagrinėsime kai kuriuos naktinius įpročius, kurie, nepaisant savo akivaizdaus nekenksmingumo, gali tapti psichikos priešais.
Neįvertintas ekranų šviesos pavojus
Dauguma mūsų laisvalaikio vakarus praleidžia su savo išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais ar televizoriais. Mėlyna šviesa, kurią šie įrenginiai skleidžia, ne tik trukdo mūsų miegui, bet ir gali turėti ilgalaikį poveikį mūsų nuotaikai. Mėlyna šviesa apsunkina melatonino – hormono, atsakingo už miegą – gamybą, todėl trumpalaikis poveikis yra prasta miego kokybė. Tačiau svarbesnis gali būti ir ilgalaikis poveikis: sutrikus miegui, gali pradėti mažėti mūsų nuotaika, didėja nerimas ir depresijos rizika.
Išjunkite ekranus laiku
Norėdami apsaugoti savo psichinę sveikatą, svarbu laiku išjungti ekranus. Specialistai rekomenduoja bent valandą prieš miegą pasivaikščioti be elektronikos ir rinktis veiklas, kurios neapima ekranų – skaityti knygą, rašyti dienoraštį ar atlikti meditacijos pratimus. Tokiu būdu ne tik padėsite užtikrinti geresnį miegą, bet ir galėsite patirti ramybę be nereikalingų dirgiklių.
Naktinės užkandžių pasekmės
Kiek kartų prieš einant miegoti esate pasimėgavę vėlyvą vakarienę ar užkandžiais? Nors atrodo, kad tai nedaro įtakos mūsų sveikatai, tačiau tikrovė gali būti kitokia. Tyrimai rodo, kad vėlyvas valgymas tiesiogiai kenkia miego kokybei, o ilgalaikėje perspektyvoje gali prisidėti prie nuotaikos svyravimo.
Kodėl reikėtų vengti naktinių užkandžių?
Vėlyvas valgymas gali sutrikdyti vidinį mūsų kūno ritmą ir trukdyti miegoti. Be to, didelės maisto porcijos gali sukelti rūgšties atpylimą ar pilvo diskomfortą, kurie trukdo giliai miegoti. Kai miegas nenutrūkstamas, mūsų kūnas nesugeba pakankamai atsipalaiduoti, ko pasekmė – prasta nuotaika ir sumažėjęs atsparumas stresui dieną.
Kofeinas ir jo nenumatyti padariniai
Kofeinas – populiariausia medžiaga, padedanti mums atsibusti ryte. Tačiau ar žinote, kad kofeinas gali ilgą laiką išlikti mūsų organizme ir trukdyti giliam miegui? Net tas puodelis arbatos ar energinio gėrimo vakarop gali turėti reikšmingą poveikį jūsų nakties poilsiui.
Kofeino mažinimas vakare
Ekspertai rekomenduoja vengti kofeino vartojimo bent 6 valandas prieš einant miegoti. Susilaikymas nuo kofeino ypač vakare gali padėti užtikrinti gilesnį ir ilgesnį miegą, kuris ne tik pagerins nuotaiką, bet ir sumažins stresą bei nerimą. Verta eksperimentuoti su kofeino suvartojimo ribojimu ir stebėti, kaip tai įtakoja jūsų psichologinę būseną.
Streso mažinimo svarba vakare
Atėjus vakarui, svarbu sutelkti dėmesį į streso mažinimą. Jei prieš miegą verčiatės darbais arba mąstote apie praeitos dienos problemas, pakyla kortizolio kiekis organizme. Tai gali tiesiogiai trukdyti geram miegui ir sukelti nuotaikos svyravimus.
Veiksmingi stresą mažinantys ritualai
Išbandykite streso mažinimą per meditaciją, gilų kvėpavimą ar jogos pratimus – šie metodai dažnai padeda atsipalaiduoti prieš miegą. Nustatykite tokias asmenines rutinas, kurios leistų jums atsijungti nuo kasdienės sumaišties. Tai padės jūsų kūnui ir protui pasiruošti poilsiui.
Aplinkinės aplinkos įtaka
Jūsų miego aplinka gali tiesiogiai įtakoti jūsų nuotaiką. Triukšmas, šviesa ir netinkama temperatūra gali tapti kliūtimis ramiam nakties miegui. Todėl verta skirti dėmesį komfortiškos aplinkos sukūrimui.
Miega jūsų aplinkos reguliavimas
Sukurkite savo miego aplinką, kurioje būtų užtikrinta tamsa (galbūt uždangalai keliamoms šviesoms), tuomet, jei reikia, naudokite ausines. Užtikrinant tinkamą temperatūrą ir pašalinant pašalinius garsus, galėsite patirti geresnę miego kokybę, o tai padės pagerinti nuotaiką ir bendrai psichologinę būklę.
Galutinis žodis: atsakomybė už savo naktinę rutiną
Svarbu suprasti, kad mūsų naktiniai įpročiai gali turėti stiprų ir netikėtą poveikį mūsų nuotaikai. Tai, kas atrodo kaip nekenksmingas kasdienybės dalis, gali tapti mūsų psichikos sveikatos kliūtis. Prisiimdami atsakomybę už savo miego ritualus ir sąmoningai dirbdami, kad jie būtų sveikesni, galite pagerinti ne tik savo miegą, bet ir bendrą psichinę būseną.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.