Slapti širdies smūgio požymiai, kurių moterys nepastebi

Slapti širdies smūgio požymiai, kurių moterys nepastebi

Širdies smūgis arba miokardo infarktas – tai kritinė būklė, galinti ištikti bet kurią akimirką ir dažnai paliekanti labai rimtų pasekmių. Daugelis žino pagrindinius infarkto požymius – stiprų skausmą krūtinėje, tirpstančią kairę ranką, šaltą prakaitą. Tačiau tyrimai rodo, kad moterims širdies smūgis dažnai pasireiškia daug subtilesniais, sunkiau atpažįstamais simptomais, kuriuos lengva supainioti su kitomis problemomis arba visai ignoruoti. Tokie slapti požymiai gali nulemti uždelstą gydymą ir didesnę riziką gyvybei. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl moterims būdingi netipiniai infarkto požymiai, kokius signalus verta pastebėti, ir ką daryti, jei kyla įtarimų dėl širdies sveikatos.

Kodėl moterų širdies smūgio simptomai skiriasi?

Nors širdis visiems dirba ta pačia biologine logika, moterų ir vyrų organizmai turi esminių skirtumų, lemiančių, kaip pasireiškia ligos. Tai ypač pasakytina apie širdies ir kraujagyslių ligas. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad moterims dažniau būna vadinamųjų „netipinių“ širdies smūgio simptomų, kurie atsiranda ne krūtinėje ar ne tokie intensyvūs, kaip tradiciškai apibūdinama.

Prie to prisideda ir skirtingos rizikos: hormoniniai pokyčiai (ypač po menopauzės), autoimuninės ligos, skirtingas streso ar diabeto poveikis. Taip pat moterų širdies smūgius gali išprovokuoti ir kitokie veiksniai, pavyzdžiui, mažesnės vainikinių arterijų plokštelės ar spazmai, kurie ne visada sukelia įprastą krūtinės skausmą.

Netipiniai širdies smūgio požymiai, kurių moterys dažnai nepastebi

Moterų širdies smūgio simptomai gali būti labai subtilūs arba klaidinantys, nes primena kitų, gerokai mažiau pavojingų būklių požymius. Svarbu žinoti, kurie signalai gali reikšti rimtą problemą, net jei nėra stipraus skausmo krūtinėje.

Neįprastas ar neaiškus nuovargis

Nors nuovargis dažnai siejamas su įtempta diena ar miego trūkumu, staiga atsiradęs nepaaiškinamas išsekimas, silpnumas, kuris nepraeina ir sukeliantis net paprastus darbus atliekantys sunkumai, gali būti ankstyvas širdies smūgio rodiklis. Moterims šis simptomas pasireiškia dažniau nei vyrams, ypač likus kelioms dienoms ar savaitėms iki infarkto.

Dusulys arba kvėpavimo sutrikimai

Netikėtas oro stygiaus pojūtis ilsintis ar atliekant minimalią fizinę veiklą, jausmas, tarsi bandytum įkvėpti pro siaurą šiaudelį – tai ženklas, kad širdis dirba neefektyviai. Daugelis moterų mano, jog tai streso, antsvorio ar silpnos fizinės formos pasekmė, tačiau, jei toks dusulys kartojasi ir nepraeina, būtina kreiptis į gydytoją.

Nerimas, panika ar širdies plakimas

Staiga užplūstantis nerimas, neretai lydimas neaiškaus sunkumo, „plaukiojančios“ ar „praleidžiančios“ širdies pojūčio, dažnai gali priminti panikos ataką. Tačiau, jei tokius simptomus manifestuoja ir kiti požymiai – pavyzdžiui, stiprus nuovargis, prakaitavimas ar pykinimas, tai gali būti širdies smūgio simptomai.

Virškinimo sutrikimai, pykinimas ar pilvo skausmas

Moterims širdies smūgis neretai pasireiškia ne krūtinės, o viršutinės pilvo dalies, kaklo, žandikaulio ar net nugaros skausmais. Pykinimas, vėmimas, skrandžio „spaudimas“, pilvo skausmas paprastai siejami su virškinamojo trakto problemomis, bet gali rodyti ir širdies išemiją ar infarktą – ypač, jei jų nepavyksta paaiškinti maistu ar kitomis žinomomis priežastimis.

Nugaros, kaklo, žandikaulio skausmai

Šie skausmai dažnai ignoruojami, nes paprastai laikomi raumenų ar sąnarių pertempimo padariniais. Tačiau moterims širdies smūgio skausmas dažnai jaučiamas ne tipinėje vietoje, o plinta į viršutinę nugaros dalį, mentę, kaklą ar žandikaulį – ypač, jei skausmas atsiranda be aiškios fizinės priežasties, yra „spaudžiančio“, „degimo“ pobūdžio ir nepraeina net pailsėjus.

Šaltas prakaitavimas ir lengvas galvos svaigimas

Netikėtas, gausus prakaitavimas ar pojūtis, kad tuoj prarasite sąmonę, dažnai laikomas pervargimu, menopauzės ar kitų hormoninių pokyčių pasekme. Tačiau besitęsiantis galvos svaigimas, šaltas prakaitas gali būti pavojingas širdies problemos simptomas.

Kaip atpažinti pavojų ir kada skubėti pagalbos

Nors šie simptomai gali turėti ir kitų, ne tokias pavojingų priežasčių, svarbiausia žinoti, jog jų kombinacija arba nenormaliai stiprus, netikėtas pasireiškimas yra signalas nedelsiant ieškoti pagalbos. Moterys neretai atideda gydymą manydamos, kad „turi ištverti“, pasirūpinama šeima, o ne savimi. Tokia taktika gali kainuoti labai brangiai, nes laikas širdies smūgio atveju – gyvybiškai svarbus.

  • Jei pajutote bent kelis iš minėtų simptomų, jie staiga atsirado, stiprėja arba trunka ilgiau nei kelias minutes – skambinkite 112.
  • Nevažiuokite į ligoninę pačios – kvieskite greitąją pagalbą, nes atvykus specialistams bus galima nedelsiant pradėti reanimacines priemones.
  • Nebijokite klaidingos diagnozės – geriau kreiptis be reikalo, negu praleisti laiką laukiant ir rizikuoti gyvybe.

Pagrindiniai mitai apie moterų širdies smūgį

Vis dar gajus mitas, kad širdies smūgis – vyriška liga. Statistika rodo, jog širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė moterų mirties priežastis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.

  • Mitas: Moterims miokardo infarktas – labai retas.
  • Faktas: Po menopauzės infarkto tikimybė dramatiškai išauga. Net ir jaunesnės moterys gali patirti širdies smūgį, ypač jeigu turi genetinį polinkį ar serga lėtinėmis ligomis.
  • Mitas: Jei nėra skausmo krūtinėje, širdies smūgis negalimas.
  • Faktas: Net 40 proc. moterų širdies smūgio požymių yra „neklasikiniai“.
  • Mitas: Su amžiumi visos būklės blogėja – tai natūralu.
  • Faktas: Sveikos gyvensenos, reguliaraus judėjimo, streso valdymo ir priklausomybių prevencijos dėka galima stipriai sumažinti širdies smūgio riziką.

Rekomendacijos moterims – ką daryti norint apsisaugoti?

  • Reguliariai tikrintis kraujospūdį, cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje, ypač po 40 metų ar anksčiau, jei yra rizikos veiksnių.
  • Atpažinti savo šeimos istoriją: jei artimi giminaičiai sirgo širdies ligomis, svarbu būti itin budrioms.
  • Rinktis sveiką mitybą, judėti kasdien bent 30 minučių, vengti rūkymo ir perteklinio alkoholio.
  • Mokytis atpažinti stresą ir jį valdyti – stresas labai kenkia širdžiai.
  • Pajutus bet kokius netipinius simptomus, nelaukti ir nesigydyti savarankiškai, o kreiptis į gydytojus.

Išvada

Širdies smūgis moterims gali prasidėti daug subtilesniais, tačiau ne mažiau pavojingais simptomais nei vyrams. Ignoruoti nuovargį, virškinimo problemas ar nepaaiškinamą nugaros skausmą – pavojinga. Atidumas savo kūno signalams, laiku kreipimasis į medikus ir sveikas gyvenimo būdas padeda apsaugoti save ir savo artimuosius nuo sunkiausių širdies ligų pasekmių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *