Smegenų bakterijos gali turėti įtakos mūsų emocijoms

Smegenų bakterijos gali turėti įtakos mūsų emocijoms

Juiba paslaptis: kaip jūsų smegenų bakterijos gali keisti jausmus

Kai kalbame apie smegenis, dauguma žmonių pirmiausiai galvoja apie intelektą, mokymąsi ar emocijas. Tačiau šiame organų centre vyksta kur kas daugiau nei paprastai manome. Naujausi tyrimai atskleidžia paslaptingą ir intriguojantį faktą: smulkūs mikrobai, gyvenantys mūsų smegenyse, gali turėti reikšmingos įtakos mūsų emocinei būsenai ir jausmams.

Kas tos smegenų bakterijos?

Ne, tai ne klaida – mūsų smegenyse iš tiesų veikia įvairios bakterijų rūšys. Daugelio metų tyrimai atskleidė mokslo pasauliui dar nežinotą reiškinį – mikroorganizmai, kurie natūraliai gyvena mūsų žarnyne, gali turėti tiesioginį ryšį su smegenimis. Tačiau paskutiniu metu mokslininkai pradeda rasti ir tiesioginių bakterijų kolonijų pėdsakus pačiose smegenyse. Smegenų bakterijos ar mikrobiomas yra tokia paslaptinga sritis, kurioje iki šiol lieka daugybė neatrastų dalykų.

Mikrobiomos-smegenų sąsaja: kaip veikia

Negalime būti tikri, kaip bakterijos patenka į smegenis ir ar tai visada vyksta, tačiau vienas aišku – tarp žarnyno ir smegenų egzistuoja glaudus ryšys, vadinamas žarnyno-smegenų ašimi. Ši „autostrada“ leidžia tiesioginį ryšį tarp dviejų organų sistemų, sukuriant abipusį signalą. Šis mechanizmas apima nervinius kelius, uždegimo reakcijas bei hormonus, kurie gali tiesiogiai veikti mūsų savijautą.

Bakterijų poveikis emocijoms ir jausmams

Nors atrodo neįtikėtina, kad mikrobai gali paveikti mūsų emocijas, vis dėlto, šis reiškinys turi mokslinį pagrindą. Tam tikri mikrobiomos komponentai gali išskirti medžiagas, kurios įtakoja smegenų cheminius procesus. Pavyzdžiui, serotoninas – svarbus neurotransmiteris, susijęs su nuotaika, yra gausiai gaminamas žarnyne, o ne smegenyse, kaip dažnai manoma. Šios medžiagos per žarnyno-smegenų ašį gali pakliūti į smegenis, pakeisti nuotaiką, mažinti stresą ar net įveikti depresijos simptomus.

Žarnyno bakterijos ir jų galimas vaidmuo depresijoje

Įdomu tai, kad tam tikrų bakterijų netekimas žmogaus mikrobiome gali būti susijęs su depresijos simptomais. Viename iš tyrimų buvo nustatyta, kad depresija sergantys asmenys turi mažiau įvairių bakterijų jų žarnyne, palyginti su sveikais žmonėmis. Šios bakterijos veikia kaip apsauga, padedanti sumažinti uždegiminį atsaką organizme, kuris siejamas su depresijos atsiradimu.

Kaip puoselėti sveiką smegenų mikrobiomą?

Nors bakterijų vaidmuo smegenyse dar studijuojamas, sveikas gyvenimo būdas gali padėti išlaikyti pusiausvyrą ir optimizuoti mikrobiomos poveikį mūsų emocinei būsenai. Kaip tai pasiekti? Atsakymas gali slypėti mūsų kasdieniuose įpročiuose ir mitybos pasirinkimuose.

Mitybos įtaka

Probiotikai ir prebiotikai yra du svarbūs komponentai, padedantys formuoti ir palaikyti sveiką mikrobiomą. Jogurtas, kefyras, rauginti kopūstai, kimchi, sauerkraut – visi šie produktai yra natūralūs probiotikų šaltiniai, kuriuos lengva įtraukti į savo kasdienę mitybą. Prebiotikai – pluoštą turinčios maistinės medžiagos, kurios maitina mūsų gerąsias bakterijas. Prebiotikai randami vaisiuose, daržovėse, riešutuose ir grūduose.

Gyvenimo būdo keitimai

Stresas taip pat gali neigiamai veikti mūsų mikrobiomą ir per jį – mūsų smegenis. Atsipalaidavimo metodai, tokie kaip meditacija, joga ar kvėpavimo pratimai, gali sumažinti stresą ir padėti palaikyti sveiką smegenų mikrobiomą. Be to, reguliarus fizinis aktyvumas skatina kraujo apytaką ir smegenų veiklą, taip pat palaiko gerą nuotaiką.

Ateities tyrimai ir kuriamos naujovės

Medicinos sritis apie smegenų bakterijas dar yra nauja, tačiau sparčiai besivystanti. Ateityje šie atradimai gali sukelti revoliuciją medicinoje, acentruotą į emocinių ir psichologinių ligų gydymą per mikrobiomos moduliavimą. Mokslininkai jau dirba su eksperimentais, siekdami sukurti specialias probiotikų ar prebiotikų terapijas, kurios galėtų padėti gydyti depresiją, nerimo sutrikimus ar net psichozes.

Apskritai, smegenų bakterijos yra vienas iš moderniausių mokslo atradimų, kuris atveria duris į naujas medicinos galimybes. Daugiau mokėjimo ir supratimo apie šiuos mikrobinius gyventojus gali ne tik pakeisti kaip mes gydome psichines ligas, bet ir gali paaiškinti daugelį kasdienių nuotaikų svyravimų priežastis. Tai intriguojanti sritis, kurioje tikrai dar laukia nemažai netikėtų atradimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *