Ar kada nors susimąstėte, kodėl nepaisant gausių poilsio valandų ryte vis tiek jaučiatės pavargę ir prastos nuotaikos? Tai gali būti dėl tam tikro įpročio, kurį lieka neatsižvelgti – kaip mes atsiduriame ant socialinių tinklų, vos pasiekus dienos pradžią. Ar tai tikrai nekenksmingas ritualas, ar mes pildome savo smegenis nereikalingu stresu iš pat ryto? Šiame straipsnyje nagrinėsime šio įpročio poveikį žmogaus smegenims, bendrajai sveikatai ir kokybiškos dienos pradžiai.
Ryto rutina: prie puodelio kavos ir socialinės medijos
Daugeliui rytas prasideda šiltu kavos puodeliu ir greitu žvilgsniu į socialines medijas. Tai atrodo kaip nekenksmingas būdas prabusti, bet ar kada susimąstėte, koks poveikis šis veiksmas daro jūsų smegenims ir nuotaikai?
Pasak psichologų, ankstyvas ryto kontaktas su socialinėmis medijomis gali sukelti neigiamas emocijas, tokias kaip nerimas, nepasitenkinimas ar net depresija. Kodėl taip atsitinka? Didelė dėmesio koncentracija į kitų žmonių gyvenimus gali skatinti lyginimąsi, o tai dažnai sukelia nepilnavertiškumo jausmą.
Kaip socialinės medijos veikia smegenis?
Žmogaus smegenys rytą yra jautriausios ir daugiau imlios informacijai. Kai atsibundame, mūsų kortizolio lygis yra natūraliai aukštas – tai padeda mums pažadinti ir pradėti dieną. Tačiau per didelis socialinių medijų vartojimas gali užmaskuoti šio hormono veiklą, kuri dėl to sumažina mūsų gebėjimą palaikyti dėmesio koncentraciją dienos eigoje.
Sociologinės pasekmės neigiamo turinio vartojimo
Peržiūrėdami socialinių medijų turinį, kuris dažnai yra iškrypęs, sensacingas ar neigiamas, mes galime pradėti jausti pagreitintą širdies ritmą bei padidėjusį nerimą. Ryto metu, kai mūsų smegenys dar tik įsibėgėja, tokios emocijos tampa itin kenksmingos, darančios tiesioginę įtaką mūsų dienai.
Kokybiška dienos pradžia: laikas pasikeitimams
Tikėtina, kad visos šios priežastys yra pakankamos įrodyti, jog ryto rutina, prasidedanti socialinės medijos vartojimu, gali būti toksiška. Tad kaip pakeisti šį įprotį siekiant lengvesnės, ramesnės ir produktyvesnės dienos?
Pakeiskime įpročius
- Grįžkite prie natūralių būdų pabusti: išbandykite medituoti ar atlikti keletą tempimo pratimų. Tai padės jums nuraminti mintis ir pradėti dieną sąmoningai.
- Kelkitės su knyga: skaitykite kažką, kas jus įkvepia ar lavina. Tai gali būti motyvacinės citatos ar įdomi knyga.
- Pusryčiams skirkite dėmesį: rinkitės sveikus produktus, kurie suteiks jums energijos ilgam, o ne tik momentiniam pagyvėjimui.
Kaip jūsų visos dienos našumas ir nuotaika priklauso nuo ryto eigos
Pradėdami rytą ramiai, be skubėjimo ir stresinių veiksnių, galite pastebimai pagerinti savo bendrą nuotaiką ir darbo našumą. Pasirodo, kad sveikas ryto ritualas gali padidinti kūrybingumą ir psichinį atsparumą, kas gali padėti išlikti produktyviu ir pozityviu net susidūrus su iššūkiais.
Išvados: nuo socialinių tinklų iki dvasinės ramybės
Laikydamiesi raminančios ir struktūrizuotos rytinės rutinos, galime ne tik pagerinti dvasinę savijautą, bet ir pastebimai pakeisti savo gyvenimo kokybę. Daugeliui iš mūsų tai gali būti sunkus pokytis, ypač jei esame pripratęs praleisti rytus skaitant žinių juostą. Tačiau dvasinės naudos ir emocinės stabilumo troškimas gali nuteikti mus laipsniškai pokyčiams.
Pradėkite nuo mažens – net ir mažiai pokyčiai rytinės rutinos metu gali turėti didelį poveikį. Ir pagaliau, ryški ir pozityvi diena atsiras pačiu tinkamiausiu metu – kai mažiausiai to tikitės. Pasitikrinkite savo rytinę rutiną ir stebėkite, kaip jūsų gyvenimas pamažu keičiasi geresnės sveikatos ir laimingesnės būties kryptimi.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.