Kodėl žmonės geria molio vandenį – ar tai saugu?

Kodėl žmonės geria molio vandenį – ar tai saugu?

Pastaraisiais metais daugėja žmonių, besidominčių natūraliais organizmo valymo ir sveikatinimo būdais. Viena iš netradicinių praktikų – molio vandens gėrimas. Ši praktika kilo iš senų laikų ir vis dažniau minima socialiniuose tinkluose ar sveiko gyvenimo būdo forumuose. Tačiau ar iš tiesų molio vandens vartojimas gali būti naudingas ir saugus? Straipsnyje aptarsime, kodėl kai kurie žmonės nusprendžia išmėginti šią priemonę, kokių sveikatos efektų tikimasi, kokios rizikos gali kilti, ir ką apie tai sako šiandieniniai medicininiai tyrimai.

Kas yra molio vanduo ir kuo jis ypatingas?

Molio vanduo – tai gėrimas, gaminamas maišant maistinį molį (dažniausiai bentonitinį ar žaliąjį molį) su vandeniu. Šią praktiką renkasi norintys išvalyti organizmą ar praturtinti savo mitybą mikroelementais. Moliai yra natūraliai susidarantys mineralinio šaltinio produktai, kurių sudėtyje dažnai galima rasti įvairių mineralų: magnio, kalcio, geležies, natrio. Populiariausias molio rūšis gėrimui yra bentonitinis molis, nes jis išbrinksta vandenyje ir, teigiama, pasižymi absorbuojančiomis savybėmis.

Istorinės šaknys ir tradicijos

Molio gėrimo praktika nėra naujiena. Kai kuriuose pasaulio regionuose, ypač Afrikoje, Pietų Amerikoje ir Azijoje, tradiciškai vartojama molio arba žemės miltelių, norint sumažinti toksinų poveikį, aprūpinti organizmą mineralais ar palengvinti virškinimą. Ši praktika vadinama geofagija – natūralių žemių ar mineralų valgymas. Dažniausiai ją naudoja nėščios moterys ar asmenys, kuriems stinga tam tikrų mikroelementų. Tačiau modernioje medicinoje ir mitybos moksluose molio vartojimas į vidų vertinamas labai atsargiai.

Kodėl žmonės geria molio vandenį?

  • Organizmo valymas ir detoksikacija. Viena populiariausių priežasčių yra tikėjimas, kad molis suriša toksinus ir padeda juos pašalinti iš organizmo. Skleidžiama mintis, jog molio dalelės, išbrinkusios vandenyje, tarsi kempinė sugaudo kenksmingas medžiagas virškinamajame trakte ir išneša jas lauk.
  • Virškinimo gerinimas. Kai kurie sveikatinimo entuziastai tiki, kad molio vanduo gali sumažinti rūgštingumą skrandyje, padėti nuo refliukso ar palengvinti dirgliosios žarnos simptomus. Žinoma, šie įsitikinimai pagrįsti labiau individualiais atsiliepimais nei mokslu.
  • Mineralų papildymas. Molio sudėtyje yra kalcio, magnio, natrio, silicio ir kitų mikroelementų. Kai kurie žmonės molį pasirenka kaip natūralų mineralų šaltinį, tikėdami, kad organizmas įsisavins trūkstamas medžiagas.
  • Imuniteto stiprinimas. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad molis gali padėti stiprinti imuninę sistemą, slopinti bakterijas ar net virusus. Tačiau šios idėjos dažniausiai nepatvirtintos griežtais moksliniais tyrimais.

Ką apie molio vandens gėrimą sako mokslas?

Mokslinėje literatūroje kol kas nėra gausu kokybiškų tyrimų apie molio vartojimą žmogaus mityboje, ypač nuosekliai tyrinėjant ilgalaikį poveikį sveikatai. Dauguma išvadų remiasi stebimais įvykiais arba eksperimentais su gyvūnais. Tačiau keli aspektai žinomi tiksliau.

Molis ir toksinų šalinimas

Bentonitinis molis iš tikrųjų pasižymi gebėjimu sugerti įvairias medžiagas: metalus, toksinus, net bakterijas laboratorinėmis sąlygomis. Gyvulininkystėje molis naudojamas pašarams apsaugoti nuo pelėsių ar sunkiųjų metalų. Tačiau žmogaus virškinimo sistema yra sudėtinga – to, kas vyksta ląstelėje ar laboratorijoje, negalima paprastai perkelti į žmogaus organizmą. Nėra pakankamai įrodymų, kad molio vandens gėrimas efektyviai išvalo kūną nuo kenksmingų medžiagų ar pagerina savijautą.

Mikroelementų šaltinis

Teoriškai molio sudėtyje esantys mineralai gali papildyti mitybą, bet mūsų organizmas molio mineralus įsisavina labai menkai. Net ir vartojant specialiai grynintą, maistinį molį, virškinamasis traktas nėra pritaikytas mineralams įsisavinti iš neorganinių šaltinių. Apsauga nuo mikroelementų stokos geriau pasiekiama sudarant įvairiapusę, subalansuotą mitybą.

Kokios rizikos ir šalutiniai poveikiai?

Nors molio vanduo gali atrodyti natūralus ar net nekaltas produktas, iš tikrųjų į vidų vartojamas molis kelia nemažai rizikų sveikatai. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į šiuos faktorius:

  • Sunkiųjų metalų užterštumas. Natūraliai susidaręs molis gali būti užterštas švinu, arsenu, gyvsidabriu ar kitais pavojingais metalais. Nuolatinis tokių medžiagų patekimas į organizmą gali sukelti rimtą ilgalaikę žalą.
  • Virškinamojo trakto užsikimšimai ir vidurių užkietėjimai. Didelės molio dalelės ar per dažnas vartojimas gali sukelti žarnyno užsikimšimus, ypač vaikams bei senyvo amžiaus žmonėms.
  • Mikroelementų trūkumas. Molis gali surišti ne tik kenksmingas, bet ir naudingas medžiagas bei vitaminus, dėl ko ilgainiui gali išsivystyti maistinių medžiagų trūkumas.
  • Infekcijų pavojus. Nepakankamai švarus ar neprižiūrėtas molis gali būti užkrėstas bakterijomis arba parazitais, kurių nurijus galima apsinuodyti ar susirgti virškinimo infekcijomis.

Ką daryti, jei susidomėjote molio vandeniu?

Jei visgi nuspręstumėte išbandyti molio vandenį, svarbu laikytis šių rekomendacijų:

  • Vartokite tik specialiai maistui skirtą, sertifikuotą molį. Jokiu būdu nevartokite molio iš gamtos, sodo ar nežinomų šaltinių.
  • Nesirinkite molio papildų ar gėrimų vietoje subalansuotos mitybos ar medikamentų. Jokie natūralūs produktai negali pakeisti gydytojo paskirtų gydymo metodų.
  • Nevartokite molio dažnai ar ilgą laiką – nuolat vartojant gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų.
  • Kilus neaiškiems simptomams, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Mitų ir realybės santykis

Nors molio vanduo pristatomas kaip stebuklingas natūralus valiklis, didžioji dalis teiginių apie jo naudą nėra paremta mokslu. Vienkartinis ar retas maistinio molio vartojimas, tikėtina, didelės žalos nesukels, tačiau praktika nuolat, ypač be priežiūros ar tikslių žinių, gali būti pavojinga. Svarbu atminti, kad mūsų organizmo atsikratymo toksinais priemonės – kepenys, inkstai, oda – funkcionuoja puikiai be papildomų priemonių, jei rūpinamės sveika gyvensena.

Išvados

Molio vanduo sulaukia vis daugiau dėmesio kaip natūrali organizmo valymo priemonė ar mineralų šaltinis, tačiau šiuolaikinė medicina vertina šią praktiką labai atsargiai. Nepakanka įrodymų, kad molio vartojimas duoda apčiuopiamos naudos sveikatai, o rizikos, susijusios su užterštumu, virškinamojo trakto sutrikimais ir maistinių medžiagų trūkumu, gali būti nemažos. Prieš pradedant vartoti molio vandenį svarbu pasitarti su gydytoju ir atsižvelgti į galimas pasekmes. Išlikite kritiški, rinkitės patikimus sveikatos puoselėjimo būdus, o dėl bet kokių abejonių visada konsultuokitės su specialistais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *