Natūralūs papildai – nuo vitaminų ir mineralų iki žolelių ekstraktų – dažnai vertinami kaip saugesnė alternatyva vaistams. Vis dėlto, didėjantis jų populiarumas skatina ir dažnesnį vartojimą be profesionalios priežiūros, o tai gali lemti rimtas sveikatos problemas. Net ir iš gamtos atkeliavusi sudėtis ne visada reiškia visišką saugumą, todėl būtina žinoti, kada natūralūs papildai gali būti pavojingi ir kokių atsargumo priemonių laikytis norint išvengti nepageidaujamų pasekmių.
Kodėl natūralūs papildai nėra visiškai saugūs
Nėra pakankamos kokybės kontrolės
Daugelyje šalių natūralių papildų gamyba ir pardavimas nėra taip griežtai kontroliuojami kaip receptinių vaistų. Tai reiškia, kad sudėtyje gali būti nenurodytų arba per didelių veikliųjų medžiagų kiekių, sunkiųjų metalų likučių ar net kitų, nesąžiningai pridėtų cheminių medžiagų. Toks nenuoseklumas tarp skirtingų gamintojų ar partijų padidina riziką net ir tariamai saugių papildų vartotojams.
Stiprus arba nenustatytas poveikis organizmui
Nors natūralūs papildai dažnai laikomi švelniais organizmui, kai kurie iš jų pasižymi stipriu farmakologiniu poveikiu. Pavyzdžiui, tam tikri augaliniai preparatai, tokie kaip jonažolė arba ežiuolė, gali keisti imuninės, nervų ar hormoninės sistemos veiklą. Be to, dažnai trūksta patikimų mokslinių klinikinių tyrimų, kurie aiškiai įvertintų ilgalaikį arba su kaupiamąja doze susijusį šalutinį poveikį.
Kada natūralūs papildai tampa pavojingi
Vartojant kartu su vaistais
Daugelis žmonių nežino, kad natūralūs papildai gali sąveikauti su receptiniais ar nereceptiniais vaistais. Kai kurie papildai gali stiprinti ar silpninti vaistų poveikį, todėl didėja ne tik gydymo nesėkmės, bet ir perdozavimo bei šalutinio poveikio rizika. Pavyzdžiui:
- Jonažolė gali sumažinti antidepresantų, imunosupresantų, HIV ar vėžio gydymui skirtų vaistų veiksmingumą.
- Česnako, imbiero ar ginkmedžio papildai gali padidinti kraujavimo riziką, ypač kartu su kraują skystinančiais vaistais.
Lėtinės ligos ar specialios būklės
Papildų rizika išauga sergant lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, inkstų, kepenų negalavimais, širdies ligomis, ar būnant nėščiai. Kai kurių mineralų ar žolelių poveikis tokiomis sąlygomis gali būti gerokai stipresnis arba net žalingas. Štai keletas pavyzdžių:
- Didelės kalio, magnio ar vitamino A dozės gali būti pavojingos inkstų funkcijos nepakankamumą turintiems žmonėms.
- Vitaminas K gali sutrikdyti antikoaguliantų veikimą.
- Grašio papildai nėštumo metu gali sukelti gimdos susitraukimus ir padidinti persileidimo riziką.
Didelės dozės ir per ilgas vartojimas
Net ir saugūs papildai tampa pavojingi, kai vartojami didelėmis dozėmis ar nuolat ilgesnį laikotarpį nei rekomenduojama. Pavyzdžiui, ilgas vitaminų A arba D vartojimas didesnėmis nei nurodytos dozėmis gali sukelti apsinuodijimą, kaulų sistemos sutrikimus, akių ar nervų sistemos pažeidimus. Netgi natūralūs mineralai, tokie kaip geležis ar cinkas, perdozavus tampa toksiški.
Dažniausi mitai apie natūralių papildų saugumą
Natūralu – reiškia saugu
Tai vienas gajausių mitų. Nemažai augalinių preparatų turi stiprų farmakologinį poveikį (kaip, pavyzdžiui, nuodingieji šunvyšnynai ar skubės), todėl „natūralus“ kilmės šaltinis negarantuoja nei saugumo, nei efektyvumo.
Vitaminai ir žolelės nepavojingi net perdozavus
Didelių dozių žala dažnai nuvertinama. Pavyzdžiui, riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E, K) gali kauptis organizme ir sukelti toksiškus poveikius. Kai kurios žolelės, pavyzdžiui, efedrą ar kava, vartojamos didelėmis dozėmis, gali sukelti rimtus širdies ritmo ar kraujospūdžio pakitimus.
Kada būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku
- Prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, jei turite lėtinių ligų ar vartojate vaistus.
- Jeigu esate nėščia ar žindote kūdikį.
- Pastebėjus neįprastus simptomus pradėjus gerti papildus.
- Norint išsirinkti kokybiškus, saugius papildus iš patikimų gamintojų.
Savarankiškas papildų pasirinkimas ir vartojimas, remiantis draugų nuomone ar reklaminiais pažadais, gali būti rizikingas.
Naudingi patarimai, kaip saugiai vartoti natūralius papildus
- Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradedant vartoti bet kokį naują papildą.
- Niekuomet neviršykite ant pakuotės nurodytų arba gydytojo rekomenduotų dozių.
- Rinkitės tik patikimų gamintojų produktus, turinčius kokybės sertifikatus.
- Atidžiai stebėkite savo savijautą ir nutraukite papildų vartojimą, jei pastebite neįprastus simptomus.
- Venkite vartoti kelių skirtingų papildų ar žolelių mišinių be specialistų priežiūros.
Pabaigai
Natūralūs papildai gali papildyti mitybą ir pagerinti savijautą, tačiau nekontroliuojamas jų vartojimas gali būti rimtai pavojingas sveikatai. Natūralus kilmės šaltinis negarantuoja saugumo – todėl visada svarbu įsigilinti į papildų sudėtį, gamintojų patikimumą, žinoti savo organizmo poreikius ir individualią sveikatos būklę. Atsakingas vartojimas ir tinkamos konsultacijos su sveikatos priežiūros specialistais padės išvengti šalutinio poveikio arba pavojingų sąveikų. Sveikata visada svarbiau už bet kokį pažadą ar trumpalaikę tendenciją.

Vidaus ligų gydytojas, turintis daugiau nei 15 metų klinikinės patirties ir puikiai žinomas dėl savo šilto bendravimo bei holistinio požiūrio į pacientų sveikatą. Jis tiki, kad gydymas prasideda ne tik nuo vaistų, bet ir nuo nuoširdaus pokalbio, empatijos bei paciento gyvenimo būdo pažinimo.
Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, Dainius savo profesinį kelią pradėjo rajono ligoninėje, kur įgijo neįkainojamos patirties dirbdamas su įvairaus amžiaus ir profilio pacientais. Šiuo metu jis dirba privačioje klinikoje Vilniuje, konsultuoja pacientus sveikos gyvensenos, lėtinių ligų prevencijos ir streso valdymo klausimais.