Berotralstato kapsulės

Berotralstato kapsulės

Berotralstato kapsulės – tai naujos kartos geriamasis vaistas, skirtas paveldimos angioneurozinės edemos (herediterinės angioedemos, HAE) profilaktikai. Pastaraisiais metais šis medikamentas tapo aktualus dėl savo inovatyvaus veikimo mechanizmo ir patogaus vartojimo būdo, turintis daug pranašumų pacientams, sergantiems šia retai, bet sunkia liga. Straipsnyje aptariama, kas yra berotralstato kapsulės, kaip jos veikia, kada ir kam jos skiriamos, kokie galimi šalutiniai poveikiai bei kaip jos vartojamos – remiantis patikimais medicininiais šaltiniais ir klinikinių tyrimų duomenimis.

Kas yra berotralstato kapsulės?

Berotralstatas – tai selektyvus, stiprus peroralinis (geriamas) plazmos kalikreino inhibitorius. Tarptautinis nepatentuotas pavadinimas: berotralstatas. Vaistą dažniausiai galima rasti kapsulių pavidalu, todėl jis labai patogus vartoti kasdien geriant per burną. Šis preparatas registruotas kaip specifinė gydymo priemonė pacientams, sergantiems herediterinės angioedemos (HAE) I ar II tipo forma – tai reta, paveldima liga, pasireiškianti periodinėmis, skausmingomis ir potencialiai pavojingomis tinimų, edemų atakomis įvairiose kūno vietose.

Registravimo statusas ir prieinamumas

Berotralstatas 2020 m. buvo patvirtintas JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA), o vėliau – Europos vaistų agentūros (EMA) kaip profilaktinis HAE gydymas. Vaistas skirtas pacientams nuo 12 metų amžiaus. Tai pirmasis visiškai geriamas prevencinis HAE gydymo preparatas, žymiai supaprastinantis ligos kontrolę pacientams, ypač tiems, kam sudėtinga dažnai naudoti injekciją ar infuziją.

Paveldima angioneurozinė edema (HAE): ligos esmė

Herediterinė angioedema yra genetinė, autosominiu dominuojamu būdu paveldima liga, sukelianti staigius pasikartojančius vokų, lūpų, galūnių, žarnyno, gerklų ar kitų audinių tinimus. Sparčiai didėjantis patinimas – nealerginės kilmės ir gali būti pavojingas gyvybei, ypač tinant kvėpavimo takų srityje. Didžioji dalis atvejų susijusi su C1 inhibitoriaus baltymo trūkumu arba jo funkcijos sumažėjimu, o tai lemia nekontroliuojamą plazmos kalikreino aktyvumą ir bradikinino išskyrimą – mediatorių, sukeliančių tinimą.

Berotralstato veikimo mechanizmas

Berotralstatas skiriasi nuo ankstesnių gydymo metodų tuo, kad tiesiogiai ir selektyviai slopina plazmos kalikreiną – fermentą, atsakingą už bradikinino gamybą. Bradikininas sukelia padidėjusį kraujagyslių sienelių pralaidumą, todėl susikaupia skysčiai ir atsiranda pabrinkimas. Slopindamas plazmos kalikreiną, berotralstatas sumažina bradikinino išsiskyrimą ir taip efektyviai apsaugo nuo HAE atakų.

Privalumai, lyginant su kitais gydymo metodais

  • Berotralstato kapsulės vartojamos per burną, o tai ženkliai patogiau nei injekcinės ar infuzinės formos.
  • Paros dozę sudaro viena kapsulė – paprastas vartojimo režimas didina tikimybę, kad pacientas reguliariai vartoja vaistą (pagerina laikymąsi gydymo).
  • Plazmos kalikreino inhibicija blokuoja patį pagrindinį patogenezinį ligos mechanizmą.

Kada ir kam skiriamas berotralstatas?

Berotralstato kapsulės skirtos ilgalaikei paveldimos angioneurozinės edemos atakų profilaktikai pacientams nuo 12 metų amžiaus, kuriems diagnozuota HAE I ar II tipo. Profilaktika ypač rekomenduojama pacientams, kuriems:

  • Pasireiškia dažnos ar sunkios HAE atakos (tinimai bent kelis kartus per mėnesį arba pavojingos gyvybei atakos praeityje).
  • Pastebėtas neefektyvus gydymas kitais profilaktiniais vaistais arba netoleravimas jų šalutinių poveikių.
  • Pasirenkamas patogesnis, neskausmingas (geriamasis) vaisto vartojimo būdas.

Berotralstato kapsulės neskiriamos ūmioms HAE atakoms gydyti – jos nėra skirtos greitam tinimo nutraukimui, o tik atkakliai prevencijai.

Kaip vartoti berotralstato kapsules?

Berotralstatas vartojamas vieną kartą per parą, dažniausiai ta pati parai skirta dozė yra 150 mg (1 kapsulė). Rekomenduojama vartoti kapsulę maždaug tuo pačiu metu kasdien ir užgerti pakankamu vandens kiekiu, iš karto po valgio – taip pagerinamas vaisto pasisavinimas. Laiko, kada pradeda veikti vaistas, gali prireikti kelių savaičių, kol pasiekiama stabili vaisto koncentracija kraujyje ir maksimalus apsauginis poveikis.

Svarbios vartojimo pastabos

  • Kapsulių negalima traiškyti, laužyti ar kramtyti – jas reikia nuryti visiškai.
  • Jei pamirštama išgerti dozę įprastu laiku, reikia ją išgerti kaip galima greičiau (jei iki kitos dozės liko daug laiko). Jei liko mažiau nei 12 valandų iki kitos dozės, praleiskite pamirštą ir vartokite kitą kaip įprasta – nevartokite dvigubos dozės.
  • Labai svarbu nevartoti kartu su CYP3A4 fermentus slopinančiais ar aktyvuojančiais vaistais (pvz., kai kuriais antibiotikais, priešgrybeliniais, vaistais nuo ŽIV), kadangi gali keistis berotralstato koncentracija kraujyje. Prieš vartojant kitas priemones būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Galimi šalutiniai poveikiai

Kaip ir daugelis vaistų, berotralstatas gali sukelti šalutinių reiškinių. Klinikinių tyrimų metu dažniausiai pasitaikę šalutiniai poveikiai buvo šie:

  • Virškinamojo trakto sutrikimai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, rėmuo; šie simptomai paprastai laikini ir pagerėja tęsiant gydymą.
  • Galvos skausmas, svaigulys.
  • Bendras negalavimas, nuovargis.
  • Padidėjusi kepenų fermentų koncentracija kraujyje.

Labai reti, tačiau rimti šalutiniai poveikiai gali būti padidėjusio jautrumo reakcijos (alergija), sunkus kepenų pažeidimas. Svarbu atidžiai stebėti savo būklę ir kreiptis į gydytoją pajutus neįprastus simptomus, ypač stiprų viršutinės pilvo dalies skausmą, pageltimą, intensyvų niežėjimą ar odos bėrimus.

Kontraindikacijos ir atsargumo priemonės

Berotralstato nerekomenduojama vartoti žmonėms, kuriems yra padidėjęs jautrumas (alergija) bet kuriai veikliajai ar pagalbinei vaistų kapsulių medžiagai. Ypač atsargiai preparatas turėtų būti skiriamas pacientams, turintiems kepenų veiklos sutrikimų, nes vaistas metabolizuojamas kepenyse ir gali sukelti jų pažeidimą. Gydytojui būtina informuoti apie visas gretutines ligas, vartojamus vaistus ir papildus.

Nėštumas ir žindymas

Inklinikiniai tyrimai su žmonėmis dėl nėštumo ar žindymo laikotarpių yra riboti, todėl berotralstato nėščioms ir žindančioms moterims neskiriama, nebent esant aiškiam gydytojo sprendimui, kai tikėtina nauda viršija galimą riziką vaisiui.

Dažniausi klausimai ir mitai apie berotralstatą

Ar galima gydytis pačiam?

Berotralstato kapsulės skirtos tik gydytojo paskirtam ilgalaikiam profilaktiniam vartojimui, t.y., gydyti ar užbėgti už akių HAE atakoms. Savarankiškai pradėti ar nutraukti gydymą negalima, nes tai gali sukelti pavojų sveikatai ir net gyvybei.

Ar berotralstatas apsaugo nuo visų tipų edemų?

Šis vaistas yra specifinis HAE I ir II tipo profilaktikai. Jis nėra veiksmingas kitoms angioedemos rūšims, pavyzdžiui, alerginei arba vaistų sukeltai edemai. Tokiais atvejais būtina taikyti kitokį gydymą, priklausomai nuo priežasties.

Ar galima vartoti kartu su kitomis HAE profilaktinėmis priemonėmis?

Dažniausiai berotralstato nereikia derinti su kitais ilgalaikiais prevenciniais vaistais nuo HAE. Tačiau ūminėms atakoms gali būti paskirtos kitos priemonės, kaip traneksamo rūgštis ar papildomas C1 inhibitorius. Gydymą visada derina gydytojas.

Kada kreiptis į gydytoją?

  • Atsiradus sunkiems ar naujiems šalutiniams poveikiams (ypač gelta, stiprus pilvo skausmas, bėrimai ir kvėpavimo sutrikimai).
  • Pastebėjus, jog berotralstatas neveikia arba prasideda dažnos, sunkios HAE atakos.
  • Jei reikia vartoti naujus vaistus ar keisti gydymą.

Niekada nekeiskite dozės ar nenutraukite gydymo be gydytojo pritarimo.

Išvados

Berotralstato kapsulės yra reikšmingas proveržis paveldimos angioneurozinės edemos kontrolėje, siūlydamas veiksmingą, saugų ir patogų profilaktinį gydymą. Tačiau, kaip ir visi vaistai, jos gali turėti tam tikrų šalutinių efektų ir reikalauja atsakingo, gydytojo prižiūrimo vartojimo. Svarbu suprasti, kad berotralstatas nėra skirtas ūmių HAE atakų gydymui – jį reikia vartoti nuolat, siekiant užkirsti kelią tinimo epizodams ir sumažinti jų dažnį bei sunkumą. Dėl tinkamiausio gydymo būdo visada būtina tartis su gydytoju – savarankiška diagnostika ar savigyda yra nepriimtina ir pavojinga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *