Lietuvoje savaitgalis gali būti smagus, įdomus ir visai nebrangus. Tam nereikia nei kelionių į kitą pasaulio kraštą, nei brangių bilietų. Svarbiausia – geras nusiteikimas ir noras patirti kažką naujo. Lietuvių aktyvumo tendencijos rodo, kad vis daugiau žmonių renkasi vietinį turizmą, gamtinius maršrutus ir kultūrinius nuotykius. Tokios kryptys ne tik draugiškos piniginei, bet ir leidžia atrasti tai, kas iki šiol liko nepastebėta. O jei norisi ramaus laisvalaikio namuose, vienas iš variantų gali būti įvairūs žaidimai internete – pavyzdžiui, www.lietuviskikazino.net siūlo virtualias pramogas tiems, kas ieško atsipalaidavimo neišeinant iš namų.
1. Išvyka į regioninius parkus
Jei norisi pabėgti nuo miesto triukšmo, regioniniai parkai – puikus pasirinkimas. Lietuvoje – apie 30 tokių parkų. Kiekvienas turi savo veidą ir atmosferą. Tai gali būti ežeringas Labanoras, kalvotas Dzūkijos kraštas ar užuominos apie kuršius Pajūrio take.
Daugelyje parkų iįrengti maršrutai pėstiems ir dviratininkams. Jie puikiai sužymėti, patogūs keliauti net su vaikais. Be to, stovėjimo aikštelės ir lankytojo bilietas kainuoja centus.
Trumpas parkų sąrašas, kur tikrai verta apsilankyti:
- Labanoro regioninis parkas – miškų mylėtojams;
- Varniai – su vaizdingu Šatrijos kalnu;
- Nemuno kilpų regioninis parkas – panemunės panorama;
- Pagramančio parkas – gamtos ir piliakalnių derinys.
Trumpa išvyka po gamtą ne tik atgaivina protą, bet ir praskaidrina nuotaiką.
2. Kultūriniai festivaliai ir miestelių šventės
Vasarą visoje Lietuvoje – renginių bumas. Maži miesteliai atsiveria visai kitaip, kai juose vyksta vietos šventė. Scenoje vietinės kapelos, kiemuose – keptos dešrelės, rankų darbo dirbiniai ir tikra bendruomenės dvasia.
Tokie renginiai paprastai būna nemokami arba simbolinio mokesčio. Juose galima ne tik linksmai praleisti laiką, bet ir išragauti vietinių skanėstų, pamatyti amatininkų darbus, kartais net išbandyti juos patiems.
3 rekomenduojami vasaros renginiai:
- „Ant bangos” Klaipėdoje – muzika, maistas, naktiniai pasivaikščiojimai.
- Kernavės gyvosios istorijos festivalis – autentiški amatai, senovinė karyba.
- Dzūkijos kermošius Varėnoje – kulinarinis paveldas ir kaimo džiaugsmas.
Toks savaitgalis leidžia pajausti lietuvišką dvasią visai kitaip nei per TV ekraną ar socialinius tinklus.
3. Nemokami muziejai ir ekspozicijos
Ne visi muziejai brangūs. Ir ne visi reikalauja išankstinio pasiruošimo. Dalis šalies muziejų siūlo nemokamus sekmadienius, o kai kurios ekspozicijos prieinamos visada be mokesčio.
Tokios vietos puikiai tinka tiems, kas nori gilintis į vietos istoriją ar pamatyti kažką naujo. Ir nesvarbu, ar tai užrakintų durų istorijos muziejus Vilniuje, ar autentika dvelkianti miestelio kraštotyros ekspozicija.
Keli verti dėmesio variantai:
- Trakų istorijos muziejus (kai kurios dalys nemokamos);
- Anykščių menų inkubatorius;
- Jurbarko dvaro parodų salės;
- Vilniaus universitetas (vidinis kiemas, observatorija).
Tai puikus būdas praleisti pusdienį mieste su prasme ir be streso.
4. Nakvynė gamtoje arba stovyklautojų aikštelėse
Stovyklavimas vis labiau atgyja. Ir ne vien tarp žalių jaunų keliautojų. Net vidutinio amžiaus poros vis drąsiau ima palapines, kepsnines ir traukia prie ežerų. Tam yra priežastis – Lietuvoje pakanka ir stovyklaviečių, ir nemokamų vietų poilsiui.
Pagrindiniai pliusai: tyla, vaizdai ir galimybė pailsėti be ryšio ar triukšmo. O jei viskas suplanuota gerai – tokia išvyka kainuoja tik kelis eurus. Palapinė, ugnies vieta, termosai ir gera kompanija – tiek ir reikia.
Kelios patikrintos vietos:
- Mindėė – prie ežero, arti gamtos takų;
- Asvejos regionas – ilgas ežeras, daug ramių vietų;
- Neries regioninis parkas – netoli nuo Vilniaus, bet labai gamtiška.
Tokios nakvynės – savotiškas detox. Po jų daug kas atrodo paprasčiau.
5. Teminės išvykos pagal hobį
Kartais tereikia susitelkti į tai, kas domina. Gal tai fotografija, gal paukščių stebėjimas, gal senieji židiniai ar net geocaching’as. Lietuvoje tam netrūksta erdvės. Galima susiplanuoti visą maršrutą vien pagal pomėgį.
Toks savaitgalis – puiki investicija į save. Be to, labai dažnai nieko nekainuoja. Reikia tik idėjos ir noro pajudėti.
Pavyzdžiui:
- paukščių stebėtojas trauks į Nemuno deltos kraštą;
- istorijos mylėtojas lankys apleistus dvarus;
- gamtos fotografas ieškos miglotos pievos ankstų rytą.
Tokių veiklų niekas nereglamentuoja, jos laisvos ir atviros visiems. Jos leidžia pasinerti į save, savo domėjimosi sritį be spaudimo ir grafikų.
Savaitgalis Lietuvoje gali būti turiningas, gaivus ir visai nebrangus. Galimybių tikrai daug. Svarbiausia – nebijoti išbandyti naujo ir išlėsti bent trumpam iš savo kasdienybės burbulo.